Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD Borsaları Yükseliyor! Endekslere İki Cepheden Destek Var

ABD borsaları, haftanın ikinci gününde yeniden yeşile büründü. ABD’nin üç ana endeksi Dow, S&P ve Nasdaq’da kazançlar güçlü. Nedeni ve son durum haberde;
ABD Borsaları Yükseliyor! Endekslere İki Cepheden Destek Var
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD borsaları, hem kazanç sezonu hem de ekonomik takvimden aldığı destekle yükseliyor. JPMorgan ve Bank of America’nın ardından çeyreklik bilançosunu açıklayan Goldman Sachs, bugün piyasaları yukarı yönde şaşırttı.

Aynı zamanda piyasaların takibindeki sanayi üretim rakamları Eylül’de beklenenden daha iyi geldi ve dünyanın en büyük ekonomisinin artan zorluklara karşı direncini gösterdi. Söz konusu pozitif faktörler, Wall Street’e haftanın ikinci gününde güçlü destek sağladı.

Dow Jones Endüstri Ortalaması, dün 30,185.82 puanda kapandıktan sonra 18 Ekim seansının açılışını 30,697.52 puanla yaptı.

Açılış sonrası kazanımlarını artıran endeks, 30,837.90 puana kadar yükseldi. Yazım sırasında yüzde 2 artıda dururken aylık ve yıllık göstergelerdeki negatif performansına karşın haftalık bazda yüzde 5 kazanca geçti.

Amerikan hisse senedi piyasasının büyük bölümünü kapsayan S&P 500 Endeksi ise 3,677.95 puanlık kapanış sonrası bugüne 3,746.75 puanla başladı. Yazım sırasında yüzde 2 alıcılı seyreden borsa endeksi, 3,762.79 puana kadar çıktı. Emsali Dow gibi haftalık performansta pozitif bölgeye geçerek yüzde 4,5 kazandırdı.

Bu arada ayı piyasasının hüküm sürdüğü S&P 500 için gelen son bir yorum kısa vadede toparlanmaya işaret etti. Morgan Stanley stratejisti dünkü notunda S&P 500’ün bu yıl kaydettiği yüzde 25’lik düşüşün, 200 haftalık hareketli ortalamasında ciddi bir destek tabanı test etmesine yol açtığını ve bunun teknik bir toparlanma yaratabileceğini söyledi.

GCM Yatırım Banner

Stratejiste göre endeks, yaklaşık 4,150 puana yükseliş gerçekleştirebilir. Teknoloji ağırlıklı gösterge Nasdaq Kompozit Endeksi ise yüzde 2’nin üzerinde artıyor. 10,963.99 puan gün içi yüksek seviyesi olurken bir haftada yüzde 4,7 getiri sundu.

Neticede resesyon endişeleri ve aşırı agresif merkez bankaları, son dönemde ABD piyasalarını yılın en zayıf seviyelerine sürüklese de kazanç sezonuna sağlam başlangıcın, ekonomiye ilişkin iyimserlik sinyali olarak algılandığı düşünülüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.