Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD Borç Limiti Konusunda Hafta Sonuna Kadar Anlaşabilir

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı McCarthy, borç limiti konusunda anlaşmanın mümkün olduğunu söyledi.
ABD Borç Limiti Konusunda Hafta Sonuna Kadar Anlaşabilir
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, haftalardır yaptığı uyarısını dün yine tekrarladı. ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Kevin McCarthy’ye yönelik yazdığı mektupta, Kongre’nin borç limitini 1 Haziran’a kadar yükseltmemesi veya askıya almaması halinde, ABD’nin nakit sıkıntısı çekeceğini söyledi.

McCarthy, konuya dair ABD Başkanı Joe Biden ile yaptıkları görüşme sonrası, Beyaz Saray’da açıklama yaptı. Hafta sonuna kadar anlaşmaya varılabileceğini, her iki tarafın da iyi niyetle müzakere etmesi ve istediği her şeyi elde edemeyeceğini kabul etmesi halinde sorumlu iki partinin desteğini alan bir bütçe anlaşması konusunda iyimser olduğunu ifade etti.

Borç limiti konusunda kısa sürede yapılacak çok iş olduğunu söyleyen McCarthy, basına kapalı yapılan ve Temsilciler Meclisi Azınlık Lideri Hakeem Jeffries, Senato Çoğunluk Lideri Chuck Schumer ve Senato Azınlık Lideri Mitch McConnell’ın katıldığı toplantının gelecek görüşmeler için zemin hazırladığını aktardı.

“Aylarca süren gecikme ve Başkan Biden’ın boşa harcadığı zamanın ardından, sorumlu bir borç limiti artışı için nihayet müzakereler başladı. Ulusal borcu ödemeyen ilk başkan olmaktan kaçınmak için 16 günü var.” ifadesini kullanan McCarthy, harcamaları kısmanın, borç limitini yükseltmenin ve aynı zamanda ülke ekonomisini büyütmenin bir yolunu bulmaları gerektiğini vurguladı.

McConnell Temerrüde Düşmeyeceklerini Söyledi

Toplantıya katılan isimlerden Senato Azınlık Lideri Mitch McConnell zamanın daraldığını işaret etse de temerrüde düşmeyeceklerini ifade etti.

GCM Yatırım Banner

Senato Çoğunluk Lideri Demokrat Chuck Schumer ise iki partinin de desteğini alan bir yasa tasarısı geçirilmesi gerektiği konusunda anlaşmaya vardıklarını belirtti.

Temsilciler Meclisi Azınlık Lideri Hakeem Jeffries , temerrüdden kaçınma konusunda herkesin hemfikir olduğunu dile getirdi.

Yellen da geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada ekonominin temerrüde düşmesini engelleyecek bir çözüm bulunabileceğini ve bu konuda umutlu olduğunu belirtmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.