Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Bankacılık Krizine Karşı Mevduatları Korumayı Araştırıyor

Son günlerde bankacılık sektöründe yaşanan olumsuzluklar, hükümeti yeni önlemler almaya itiyor. Detaylar geliyor…
ABD Bankacılık Krizine Karşı Mevduatları Korumayı Araştırıyor
Yorum

ABD’li yetkililer , Federal Deposit Insurance Corp.’un kapsamını geçici olarak tüm mevduatları kapsayacak şekilde genişletmenin yollarını araştırıyorlar. Bankalar potansiyel bir mali krizin önüne geçmek için böyle bir hamlenin gerekli olduğunu savunuyor.

Müzakereler hakkında bilgi sahibi olan kaynaklara göre Hazine Bakanlığı, federal düzenleyicilerin, 250.000 dolar üst sınırını aşan mevduatları geçici olarak sigortalamak için yeterli acil durum yetkisine sahip olup olmadığını gözden geçiriyor.

Yetkililer, özellikle düzenleyicilerin bu ay bankaların herhangi bir para çekme talebini yerine getirmelerine yardımcı olmak için adımlar atmasının ardından, böyle bir hareketi henüz gerekli görmediklerini belirtti.

Beyaz Saray sözcüsü Michael Kikukawa, konuyla ilgili açıklamasında, “Topluluk bankalarını desteklemek için sahip olduğumuz araçları kullanacağız. Yönetimimiz ve düzenleyiciler geçen hafta sonu kararlı adımlar attığından beri, ülke genelindeki bölgesel bankalardaki mevduatların istikrar kazandığını ve bazı durumlarda çıkışların ılımlı bir şekilde tersine döndüğünü gördük.” ifadelerini kullandı.

Kaynaklar, FDIC sigortasını genişletmek için tartışılan bir yasal çerçevenin, Hazine Bakanlığı’nın acil durum önlemi alma yetkisini kullanacağını ve Borsa İstikrar Fonuna dayandırılacağını belirtti.

Bir Hazine sözcüsü yaptığı açıklamada, “Son zamanlarda alınan kararlı adımlar nedeniyle durum istikrara kavuştu. Mevduat akışları iyileşiyor ve ABD’liler mevduatlarının güvenliğinden emin olabilirler” diye konuştu.

Laynakları, mali düzenleyiciler tarafından atılan son adımların muhtemelen yeterli olacağından, ABD makamlarının şu anda böylesine sert bir hamleyi gerekli görmediğini belirtti. Bu nedenle, mevcut durumun daha da kötüye gitmesi ihtimaline karşı potansiyel bir stratejinin hazırlandığını aktardılar.

Son haftalarda Silvergate, Signature Bank ve Sillicon Valley Bank’ın iflas etmesi sonrası, Federal Rezerv, 25 milyar dolarlık Banka Vadeli Finansman Programını (BTFP) hayata geçirmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu