Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD Banka CEO’ları: Tüketici ve İşletmeler İyi Durumda

ABD'nin birçok bankasının CEO'su, ülkedeki tüketicilerin ve işletmelerin her şeye rağmen iyi durumda olduğunu söylüyor. Detaylar haberde;
ABD Banka CEO’ları: Tüketici ve İşletmeler İyi Durumda
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME

ABD’nin önde gelen bankalarının üst düzey yöneticileri New York’ta düzenlenen bir konferansta buluştu. Yöneticilerin büyük kısmına göre yüksek enflasyon ve yaklaşan durgunlukla ilgili endişelere rağmen ABD’li tüketiciler ve işletmeler finansal olarak hala iyi durumda görünüyor.

Ülkenin en büyük ikinci bankası konumundaki Bank of America Corp’un CEO’su Brian Moynihan, banka kullanıcılarının Ağustos ayında bir yıl öncesine göre yüzde 10 daha fazla harcama yaptığını söyledi.

Moynihan ayrıca müşterilerinin büyük kısmının banka hesap bakiyelerinin geçmiş dönemlere kıyasla daha yüksek olduğuna dikkat çekti.

Rogers: Şirketlerin Bilançoları Gerçekten Güçlü

Truist Financial Corp CEO’su William Rogers da Moynihan’a benzer açıklamalarda bulundu. Rogers’ın açıklamalarından satır başları şu şekilde:

“Tüketici ve işletmeler iyi durumda. Ticari ve kurumsal tarafta işletmeler hiç bu kadar sağlıklı olmamıştı. Şirketlerin bilançoları gerçekten güçlü.”

GCM Yatırım Banner

Bilindiği üzere ABD Merkez Bankası (FED), enflasyonu dizginlemeye çalışırken faiz oranlarını artırmaya devam edeceğini ifade ediyor. Bu durum merkez bankasının resesyona neden olabileceğine dair korkuları ateşlemeyi sürdürüyor.

ABD bankaları, müşterilere faiz uygulayarak daha fazla gelir elde edebildikleri için artan faiz oranlarından yararlanmaya devam ediyor. Yine de faiz artışları ekonomiyi resesyona sokarsa, bu durum bankaların karlarının azalmasına yol açabilir.

Böyle bir ekonomik ortamda konuşan isimlerden birisi de Royal Bank of Canada’nın bir yan kuruluşu olan City National Bank’ın CEO’su Kelly Coffey oldu.

Coffey, Kaliforniya’da düşük işsizlik, güçlü bir konut piyasası ve eğlence sektörünün canlanmasının bölgedeki sağlam ekonominin yansımaları olduğunu ifade etti.

Jones’tan İtiraf: Olduğumuz Yere Dönmemiz Zaman Alacak

M&T Bank CEO’su René Jones ise Kovid-19 hükümet teşviki ve güçlü bir iş piyasasının birleşiminin hala tüketici finansmanını desteklediğini söyledi.

Jones konuşmasında temerrütler ve zarar yazmalar gibi kredi istatistiklerine dikkat çekerek, “Pandemi öncesi olduğumuz yerin çok altındalar ve olduğumuz yere geri dönmemiz uzun zaman alacak” itirafında bulundu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.