Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD Baltık Ülkelerine Rusya’ya Karşı Askeri Destek Sağlayacak

ABD Bakanı, Letonya ziyareti sırasında Rusya tehdidine karşı Baltık ülkelerinin yanında olduklarına dair mesaj verdi. İşte detaylar...
ABD Baltık Ülkelerine Rusya’ya Karşı Askeri Destek Sağlayacak
HABER GİRİŞ

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, Letonya Başbakan Yardımcısı ve Savunma Bakanı Artis Pabriks ile düzenlediği basın toplantısında önemli açıklamalarda bulundu.

Rusya’dan gelebilecek herhangi bir tehdit için ABD’nin Letonya gibi Baltık ülkeleriyle askeri tatbikat yapacağını söyledi. Daha fazla eğitim sağlamaya çalışacağını ekledi.

Romanya ve Avrupa’nın diğer bölgelerindeki ABD tugaylarındaki askerleri Baltıklar’a sürekli kuvvet rotasyonu yapma planları için kullanacağını belirtti. ABD’den de ek kuvvet sağlayabileceklerinin altını çizdi.

Letonya’yı yaklaşık 30 yıldır ziyaret eden ilk ABD Savunma Bakanı olduğunu vurguladı.

Baltık Ülkeleri Rusya’dan Korkuyor

Savunma Bakanı Lloyd Austin, Baltık ülkelerinin Rusya’nın Ukrayna’yı işgalini gördüklerini ve bir sonraki kurbanlarının kendileri olabileceğinden korktuklarına değindi.

GCM Yatırım Banner

ABD’nin Letonya’ya kendini savunması için yardım etme sözü verdiğini yineledi. Bölgede rotasyonel konuşlandırmalarını artıracaklarını ve muharebedeki güvenilir duruşu daha da güçlendirmek için Baltık müttefiklerinde eğitimleri yoğunlaştıracaklarını söyledi.

Letonya’nın egemen bölgesine dair herhangi bir tehdit oluşursa birlikte çalışmak için yanlarında olacaklarının güvencesini verdi. ABD, NATO müttefiklerine güven vermek için Avrupa’ya 100 bin, Letonya’ya ise 500 bin askerini konuşlandırdı.

Öncelik ABD’den Daha Fazla Askeri Güç Elde Etmek

Letonya Başbakan Yardımcısı Pabriks ilk önceliğin daha fazla ABD askeri gücü elde etmek olduğunu ve ülkesini savunmak için birliklerin günlük olarak özenli bir eğitim almaları gerektiğini aktardı.

Yeni askeri teçhizat satın almak için ABD’nin mali yardımına ihtiyacı olduğunu belirtti. Pabriks, Rusya’nın destekçisi olarak bilinen Belarus’tan gelen tehditle ilgili endişelerini dile getirdi.

Belarus’u bağımsız bir ulus olarak görmediğini ve Rusya’nın bir parçası olduğunu aktardı. Letonya’nın bu sınırdaki tehditten endişe duyduğunu belirtti.

ABD Savaşın Başından Beri Ukrayna’nın Yanında

Rusya’nın işgalinden bu yana ABD, Ukrayna’ya olan desteğini sürdürmeye devam ediyor. Bu kapsamda ABD sadece Ukrayna’nın değil Rusya’nın olası işgaline karşı Baltık ülkelerinin de yanında olduğunu vurguladı.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken savaşın ilk aylarında Ukrayna’ya giderek gelişmiş silahlar da dahil olmak üzere ek askeri yardım sözü vermişti. ABD Ukrayna’dan desteğini hiç çekmezken bu hafta açıklanan son paketle toplam yardım 18 milyar doları aştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.