Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’den Bütçe İhtiyaçları için Ukrayna’ya Yeni Mali Destek

ABD, bütçe ihtiyaçları için Ukrayna'ya 4,5 milyar dolar daha gönderecek. Detaylar haberde;
ABD’den Bütçe İhtiyaçları için Ukrayna’ya Yeni Mali Destek
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD Uluslararası Kalkınma Ajansı’ndan (USAID) bugün yapılan açıklamada, ABD’nin Ukrayna hükümetine ek 4,5 milyar dolar bütçe desteği sağlayacağı duyuruldu.

Bu hamleyle birlikte, Rusya’nın Şubat ayında başlayan işgalinden bu yana Ukrayna’ya toplam bütçe desteği 8,5 milyar dolara çıkmış olacak.

Yeni Destek Paketinin İlk Ödemesi Ağustos’ta

USAID, Dünya Bankası aracılığıyla ABD Hazine Bakanlığı ile koordine edilen finansmanın parçalar halinde Ukrayna hükümetine gideceğini ve ilk destek paketinin Ağustos ayında 3 milyar dolarlık bir ödeme ile başlayacağını belirtti.

Ajans, bu ödemenin Temmuz ayında gerçekleşen 1,7 milyar dolar ve Haziran ayında gerçekleşen 1,3 milyar dolarlık önceki transferleri takip ettiğini söyledi.

Bunun dışında Washington’ın askeri ve güvenlik destek alanlarında Ukrayna’ya milyarlarca dolar yardım sağladığı biliniyor. Pentagon, Pazartesi günü Ukrayna’ya 1 milyar dolarlık silah yardım paketi açıklamıştı.

GCM Yatırım Banner

Genel olarak, ABD bu yıl Ukrayna’ya 18 milyar dolardan fazla katkıda bulundu.

Ek Finansman Desteği Nerelerde Kullanılacak?

Yeni bütçe fonlarının, savaş uzadıkça artan yoksul nüfusa, engelli çocuklara ve ülke içinde yerinden edilmiş milyonlarca kişiye sosyal ve mali yardım da dahil olmak üzere, Ukrayna hükümetinin temel işlevlerini sürdürmesine yardımcı olacağı belirtiliyor.

Ukraynalı yetkililer, savaşın maliyeti ve azalan vergi gelirleri nedeniyle ülkenin ayda 5 milyar dolarlık bir mali açıkla karşı karşıya olduğunu tahmin ediyor. Dünya Bankası, savaşın başlamasından önceki yüzde 2,5’e kıyasla, Ukraynalıların yüzde 55’inin 2023 yılı sonuna kadar savaş ve yerinden edilmiş çok sayıda insan nedeniyle yoksulluk içinde yaşayacağını tahmin ediyor.

USAID, ABD bütçe desteğinin Ukrayna hükümetinin hastanelere, okullara ve diğer kritik altyapılara gaz ve elektrik akışını sürdürmesini ve vatandaşlara acilen ihtiyaç duyulan insani yardım malzemelerini ulaştırmasını sağladığını söyledi.

Fonlarla ayrıca şu ana kadar sağlık çalışanları, öğretmenler ve diğer memurlar için de ödeme yapıldı.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, geçtiğimiz günlerde Reuters’e verdiği demeçte “Bu ekonomik yardım, Ukrayna halkının demokrasisini Rusya’nın sebepsiz saldırganlık savaşına karşı savunduğu için desteklemede kritik öneme sahip” ifadesini kullandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.