Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD, Amazon’u Yasa Dışı Tekelcilik ile Suçluyor

ABD düzenleyicileri, internet devi Amazon'a yasa dışı bir şekilde tekel gücünü elinde tuttuğunu iddia ederek dava açtı. İşte detaylar;
ABD, Amazon’u Yasa Dışı Tekelcilik ile Suçluyor
HABER GİRİŞ

ABD Federal Ticaret Komisyonu (FTC) Amazon’a uzun zamandır beklenen tekelleşme karşıtı davayı açtı. Amazon’u internetin en kazançlı kısımlarını tekeline almakla suçlayan FTC, mahkemeden çevrim içi perakendeciyi varlıklarını satmaya zorlamayı düşünmesini talep etti.

FTC, 1994 yılında kurulan ve bugün 1,3 trilyon dolar değerinde olan Amazon’u çevrim içi pazarında başka platformlarda daha uygun fiyatlı ürün sunmaya çalışan satıcıları engellemekle suçladı.

Ayrıca Amazon’un satıcıları, depolarını ve teslimat hizmetlerini kullanmaya zorlayarak tüketicilerle satıcılar için maliyetleri artırdığını öne sürdü.

Amazon’un bir tekel olduğuna ve yetkilerini kötüye kullandığına işaret eden FTC’ye göre bir satıcı, “Gidecek başka yerimiz yok ve Amazon bunu biliyor.” ifadelerini kullandı.

FTC, Amazon’un Gücünden Endişe Duyuyor

Amazon.com hakkındaki dava internet üzerinden yapılan aramalar, sosyal medya ve çevrim içi perakendecilik alanlarındaki hakimiyetlerini kötüye kullandıklarına yönelik yıllardır yapılan şikayetlerin üzerine bekleniyordu.

GCM Yatırım Banner

Londra merkezli haber ajansı Reuters, büyük teknoloji şirketlerine karşı harekete geçilmesinde ülkedeki Demokratlar ve Cumhuriyetçilerin fikir birliğinde olduğu az sayıdaki konu özelliği taşıdığına işaret etti. FTC başkanıysa özellikle Amazon’un gücünden endişe duyduğunun altını çizdi.

FTC, mahkemeden Amazon’un yasa dışı davranışını durdurmasını emreden kalıcı bir tedbir kararı çıkarmasını talep etti. Davanın, Amazon’un merkezinin bulunduğu Seattle’daki federal mahkemede açıldığı bildirildi.

Mahkemeye FTC’nin sunduğu şikayette ise Amazon’un yasa dışı davranışına son vermesi, tekelci kontrolünü gevşetmesi ve Amazon’un tekelci kontrolünü elinden alması istendi.

Ayrıca Amazon’un denetimsiz bırakılması durumunda tekel gücünü korumak için yasa dışı davranışına devam edeceği öngörüldü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.