Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD: 6 Milyar Dolar Doğrudan İran’ın Eline Geçmeyecek

John Kirby, İran ile varılan mahkum takası anlaşması kapsamında serbest bırakılan 6 milyar doların doğrudan İran'ın eline geçmeyeceğini söyledi. Detaylar;
ABD: 6 Milyar Dolar Doğrudan İran’ın Eline Geçmeyecek
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby, İran ile varılan mahkum takası anlaşması kapsamında serbest bırakılan yaklaşık 6 milyar doların doğrudan İran’ın eline geçmeyeceğini ifade etti.

CNN International’da bir programa katılarak soruları cevaplandıran isim, İran’ın parayı insani ihtiyaç ve tarım ürünleri için talep edebileceğini vurguladı.

“Sistem öyle kurulacak ki, bu parayı ilaç, gıda, tarım ürünleri satın alacak satıcılara vereceğiz daha sonra da İran’a ulaştıracağız, İran bu paraya el süremeyecek.” ifadelerini kullandı.

“Gerekirse Fonları Tekrar Dondurabiliriz”

Önümüzdeki dönemde konuya dair bir terslik olması durumunda işlemi durdurabileceklerine ve fonları yeniden dondurabileceklerine dikkat çekti.

Olası bu hamleyi sadece İran’ın uzun vadede hile yapmaya çalışacağını ya da fonları uygun olmayan herhangi bir şekilde yönlendireceğini düşünürlerse gerçekleştireceklerini belirtti.

GCM Yatırım Banner

Tüm sürecin Amerika Birleşik Devletleri Hazine Bakanlığı tarafından takip edildiğini sözlerine ekledi.

Varlıkların, Hazine Bakanlığı’nın belirlediği şartlara uygun olarak kullanılacağının, nasıl ve ne amaçla çekildiğinin izlenebileceğinin ve nihai karar yetkisine sahip olacaklarının altını çizdi.

“Biden için Zor Bir Karar Oldu”

İran ile nükleer ilişkiler konusuna da değinirken sorunun diplomatik yollardan çözülmesini tercih edeceklerini ancak şimdilik herhangi bir çaba ya da müzakerenin olmadığını söyledi.

Kirby, ayrıca takas anlaşması kararının Başkan Joe Biden için kolay olmadığını fakat Amerikalıları getirebilmek için bunun yapılması gerektiğini ve başardıkları için de çok mutlu olduklarını dile getirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.