Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Hazinesi Üçüncü Çeyrekte 1 Trilyon Doların Üzerinde Borçlanacak

ABD Hazine Bakanlığı, 2023 yılının Temmuz-Eylül ve Ekim-Aralık dönemlerine dair borçlanma tahminlerini duyurdu. Detaylar haberde;
ABD Hazinesi Üçüncü Çeyrekte 1 Trilyon Doların Üzerinde Borçlanacak
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD Hazine Bakanlığı (U.S. Treasury), bu yılın Temmuz-Eylül ve Ekim-Aralık dönemlerine ilişkin borçlanma tahminlerini açıkladı. Hazine’nin 2023 yılının üçüncü çeyreğinde 1 trilyon 7 milyar dolar borçlanmasının beklendiği ifade edildi.

Açıklamada, üçüncü çeyrek finansmanında Eylül sonu nakit dengesinin 650 milyar dolar olacağının tahmin edildiği belirtildi.

ABD Hazinesi Borçlanma Tahminini Artırdı

Bunun yanı sıra, borçlanma öngörüsünün Mayıs ayında duyurulan tahminden 274 milyar dolar fazla olduğu bilgisi verildi.

Hazine beklediği miktarda borçlanırsa üçüncü çeyrekteki en büyük net borç ihracı olacak. Bununla birlikte, hükümetin Kovid işletme kapanışları nedeniyle harcamaları artırdığı 2020’nin ikinci çeyreğinde Hazine’nin borç aldığı yaklaşık 3 trilyon doların oldukça altında kalıyor.

Açıklamanın devamında, Hazine’nin Ekim-Aralık döneminde de 852 milyar dolar borçlanmasının ve Aralık sonu nakit dengesinin 750 milyar dolar olmasının beklendiği kaydedildi.

​​​​​​​Hazine’nin Nisan-Haziran döneminde ise 657 milyar dolar borçlandığı belirtilen açıklamada, söz konusu çeyrek sonunda nakit dengesinin 402 milyar dolar olduğu belirtildi.

Bakanlık, Mayıs ayında paylaştığı tahminde Hazine’nin yılın ilk çeyreğinde 726 milyar dolar borçlanmasının beklendiğini, Haziran sonu nakit dengesinin 550 milyar dolar olacağının öngörüldüğünü duyurmuştu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu