Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD, 2022’nin İlk Yarısında En Büyük LNG İhracatçısı Oldu

ABD Enerji Enformasyon İdaresi'nden yapılan açıklamaya göre ülke, yılın ilk yarısında en büyük sıvılaştırılmış doğal gaz ihracatçısı haline geldi. Detaylar haberde;
ABD, 2022’nin İlk Yarısında En Büyük LNG İhracatçısı Oldu
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD Enerji Enformasyon İdaresi’nin (EIA), CEDIGAZ verilerine dayanarak yaptığı açıklamaya göre ülke, 2022’nin ilk yarısında sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) ihracatında “bir numaraya” oturdu.

Açıklamada Rusya-Ukrayna savaşının patlak verdiği kriz sürecinde ülkenin Avrupa arzını artırdığı vurgulandı.

LNG İhracatında Geçen Yıla Kıyasla Yüzde 12’lik Artış

EIA, LNG ihracatının 2021’in ikinci yarısına kıyasla yılın ilk yarısında yüzde 12 artarak günde ortalama 11,2 milyar fit küpe ulaştığını belirtti.

Kurulu LNG ihracat kapasitesinin Kasım 2021’den bu yana yaklaşık 1,9 milyar fit küp arttığı söylendi. EIA ayrıca LNG ihracatının yaklaşık yüzde 71’inin yılın ilk beş ayında Avrupa Birliği ülkeleri ve İngiltere’ye gittiğini ifade etti.

Artan LNG ihracat kapasitesi, yüksek fiyatlar ve özellikle Avrupa’dan gelen yüksek talep, ihracatın artmasına yardımcı oldu.

GCM Yatırım Banner

Ülkelerin LNG’ye Talebi Artıyor

LNG ihracatı, dünya çapındaki ülkeler çevreyi kirleten kömür santrallerinden uzaklaşmaya çalıştıkça, son birkaç yılda çarpıcı bir şekilde büyümesiyle dikkat çekiyor.

Bunun yanında ABD ve müttefiklerinin Moskova’ya yaptırım uygulamalarından sonra Rusya, boru hattı yoluyla kıtaya gaz sevkiyatını ciddi şekilde kısıtladığı için, Avrupa kıştan önce depoya yeteri kadar gaz sokmak için mücadele ediyor.

Ancak, yeni tesislerin inşasının en az birkaç yıl alacağı ve dolayısıyla ABD’nin en az 2024 yılına kadar bu alanda önemli ölçüde yeni kapasite eklemesinin beklenmediği belirtiliyor.

EIA, sıvılaştırma kapasitesinin Temmuz ayı itibarıyla ortalama 11,4 milyar fit küp olduğunu ve daha kısa vadeli 13.9 milyar fit küplük bir tepe kapasitesi olduğunu tahmin ediyor.

ABD, Haziran ayında Freeport LNG ihracat tesisindeki bir yangının ihracat tesisinde kesintiye neden olmasının ardından 2022’nin ilk beş ayında 11,4 milyar fit küplük ortalama ihracattan yüzde 11 daha az LNG ihraç etti.

Freeport LNG, Ekim ayı başlarında kısmi sıvılaştırma operasyonlarının yeniden başlayacağını ve yıl sonuna kadar tam üretime dönüleceğini belirtiyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.