Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

AB Yetkilisi Mülteci Sözleşmesi için Türkiye’ye Geliyor

AB Komisyonu, seçimlerden sonra ilk kez Türkiye’ye resmi ziyaret açıklaması yaptı. Komisyonun üst düzey yetkilisi yeni sığınmacı fonu için Ankara’ya geliyor.
AB Yetkilisi Mülteci Sözleşmesi için Türkiye’ye Geliyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Temmuz ayında gerçekleştirilen NATO zirvesinde Türkiye’nin Avrupa Birliği (AB) üyeliğini dile getirmesi üzerine AB Komisyonu tarafında yeni bir gelişme yaşandı. Komisyonun komşuluk ve genişlemeden sorumlu üyesi Oliver Varhelyi’nin bu hafta Türkiye’ye resmi ziyaret düzenleyeceği öğrenildi.

Konuya ilişkin AB Komisyonu’ndan yapılan açıklamada, Varhelyi’nin AB ile Türkiye arasındaki iş birliği görüşmelerini sağlamak için 5-6 Eylül tarihlerinde Ankara’yı ziyaret edeceği bildirildi.

Ankara’da yapılacak görüşmelerde Varhelyi’nin Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar ile Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır ile görüşeceği detayı paylaşıldı.

Sığınmacıların Desteklenmesi için Yeni Bir Fon Anlaşması Yapılacak

Mayıs ayında Türkiye’de yapılan seçimlerin ardından AB tarafının ilk kez düzenleyeceği ziyarette Türkiye-AB ilişkileri ile taraflar arası iş birliğinin masaya getirilmesi beklenirken deprem felaketi nedeniyle Türkiye’ye 400 milyon euro mali destek verilmesinin planlandığı ve mülteciler meselesinde de desteğe devam edileceği şöyle aktarıldı:

“Ziyaret sırasında Varhelyi, AB’nin ülkedeki sığınmacıları desteklemeye devam için taahhüt ettiği 3 milyar euroluk fonun parçası olarak, en zor durumdaki sığınmacılara yönelik sosyal güvenlik ağı için AB fonu sağlanması konusunda 781 milyon euroluk sözleşme imzalayacak.”

GCM Yatırım Banner

Komisyon açıklamasında, Haziran ayında gerçekleştirilen AB Zirvesi kapsamında bir araya gelen liderlerin Türkiye ile ilişkilerin durumunu ortaya koyması için AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell’a rapor hazırlama talimatı verdiği belirtildi.

Türkiye ile imzalanan ekonomik sözleşmelerin varlığına atıf yapılarak, bu ay Türkiye’nin 7,5 milyar euro bütçeli Dijital Avrupa Programına katılımına dair anlaşmaya imza attığı hatırlatıldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.