Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

AB Yenilenebilir Enerjiye Geçiş ile Bağımlılıktan Kurtulacak

AB Komisyonu Başkanı, petrol ve gazda Rusya'ya olan bağımlılığın benzerinin nadir toprak metalleri piyasasına hakim olan Çin’de yaşanmayacağını bildirdi.
AB Yenilenebilir Enerjiye Geçiş ile Bağımlılıktan Kurtulacak
Yorum

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen bugün Estonya’da düzenlenen Tallin Dijital Zirvesi’ne katıldı. Zirve’de açılış konuşmasını yapan Leyen, gündeme ilişkin yorumlarda bulundu.

Leyen ilk olarak kritik altyapıya yönelik yapılan sabotaj eylemlerine değinerek, eylemlerin altyapının ne kadar savunmasız olduğunu gösterdiğini belirtti.

Boru hatları ve su altı kablolarının, Avrupa vatandaşları ve dünyadaki şirketleri birbirine bağladığının bilgisini veren Leyen, altyapının finansal piyasaların ve küresel ticaretin can damarı olduğunu ekledi.

Avrupa Tarihinde İlk Kez Altyapı Hedef Haline Geldi

Denizaltı fiber optik kablolarının küresel internet trafiğinin yüzde 99’unu taşıdığını anımsatarak, modern Avrupa tarihinde ilk kez altyapının bir hedef haline geldiğini vurguladı.

“Dünya ekonomisinin can damarlarını daha iyi korumamız gerekiyor.” diyen Leyen, ilk görevin bu olduğunu ve saldırılara karşı daha iyi hazırlık yapmaları gerektiğini belirtti.

Altyapıya stres testi yapılmasının önemine vurgu yaparak, bu şekilde zayıf noktaların belirleneceğini ve ani aksaklıklara karşı hazırlıklı olunacağının altını çizdi.

Stres testlerinin enerji ve diğer yüksek riskli sektörlerde Üye Devletlerle birlikte çalışılacağını söyledi. Sivil Koruma Mekanizmamız aracılığıyla yanıt verme kapasitesinin Avrupa düzeyinde artırılacağı kaydedildi.

NATO ve Ortakları ile İş Birlikleri Güçlendirilecek

Kritik altyapıda neler olup bittiğini gerçekten bilmek için onun çok daha fazla kullanılması gerektiğini ileten Leyen, bu konuda NATO ve ortakları ile iş birliğinin güçlendirileceğini belirtti. Kritik altyapının, savaşın yeni sınırı olduğuna dikkat çekti.

Yenilenebilir enerji kaynaklarına geçiş yapmanın önemini vurgulayarak, yenilenebilir kaynaklara yatırım yapmanın maliyetli olmasının yanında bağımsızlık getirdiğini açıkladı.

Rusya’ya olan bağımlılığı işaret eden Leyen, bağımlılığın gerçek fiyatlardaki etkisini hatırlattı. Yenilenebilir enerjiye geçişin bağımlılıktan kurtaracağının altını çizdi.

Yenilebilir Enerjiden Üretilen Elektrik Enerji Bağımsızlığı için Önemli

Avrupa’nın güneşten ve rüzgardan ürettiği her kilovatsaat elektriğin iklim ve enerji bağımsızlığı için önemli olduğuna değinerek, yenilenebilir kaynakların üretilmesini istediklerini ifade etti.

Nadir toprak metalleri piyasasına Çin’in hakim olduğuna değinen Leyen, “Rusya’dan gelen petrol ve doğal gazda olduğu gibi Çin’e de aynı bağımlılığa düşmekten kaçınmalıyız. Ve şimdi başlamalıyız.” diyerek bundan kaynaklı Avrupa Kritik Hammaddeler Yasası’na çalışıldığını paylaştı.

Rusya’nın enerji şantajını sona erdirmenin en iyi yolunun arzı çeşitlendirmek olduğunu bildiren Leyen, temiz enerji geçişinin hızlandırılması gerektiğine dikkat çekti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu