Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

AB: Yeni Bir Küresel Finansman Anlaşmasına İhtiyaç Var

AB Konseyi Başkanı Michel, IMF ve Dünya Bankası'nın sermayelerini artırmasını gerektiğini belirterek yeni bir küresel finans anlaşmasına ihtiyaç olunduğunu söyledi.
AB: Yeni Bir Küresel Finansman Anlaşmasına İhtiyaç Var
HABER GİRİŞ

Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel, Berlin Küresel Diyalog programı kapsamında düzenlenen panelde önemli açıklamalarda bulundu. Ulusal Para Fonu (IMF) ve Dünya Bankası’na yönelik ifadeleri dikkat çekti.

Başkan Michel, IMF ve Dünya Bankası’nın mevcut sermaye miktarlarını dikkate alarak kapasitelerini maksimum seviyeye yükseltmeleri gerektiğini söyledi.

Söz konusu kurumların kesinlikle sermaye artırımını dikkate almaları gerektiğini aktardı.

Dünya Bankası sermayesinin küresel GSYH’ya oranının 60 yıl öncesiyle kıyasla 7 kat düşük kaldığını ve bu sermayenin artırılması gerektiğini söyledi.

Acilen yeni bir Bretton Woods gerektiğini ve küresel finansman anlaşmasına ihtiyaç olduğunu aktardı.

GCM Yatırım Banner

Bretton Woods Nedir?

Vikipedi’de yer alan bilgilere göre Temmuz 1944’te ABD’nin New Hampshire eyaletinin küçük bir beldesi olan Bretton Woods’da toplanan Birleşmiş Milletler (BM) para ve finans konferansında imzalanan “Uluslararası Para Anlaşması”nın bir diğer adı.

Sistemin amacı ekonomik istikrarı sağlamak.

Uluslararası para sisteminin kurallarını belirleyen bu anlaşma ile Dünya Bankası ve IMF kuruldu.

Kaynak: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.