Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

AB Üyesi Enerji Şirketleri Ortak Gaz Alımına Başlıyor

Avrupa Birliği üyesi ülkelerindeki enerji şirketlerinin yeni mekanizma ile ortak doğal gaz alımına hazırlandığı açıklandı. Detaylar haberin içerisinde;
AB Üyesi Enerji Şirketleri Ortak Gaz Alımına Başlıyor
HABER GİRİŞ

Rusya’nın Ukrayna işgali ardından enerji arzının tehlikeye girmesiyle Avrupa harekete geçmiş ve çalışmalar sonucunda karara varmıştı. Avrupa Birliği (AB) ülkelerindeki enerji şirketlerinin yeni mekanizma ile ortak doğal gaz alımı yapacak.

AB Komisyonu tarafından Avrupa şirketlerinin birlikte gaz alması için kurulan mekanizma kapsamında ilk talep toplama sürecinin bugün başlatıldığı duyuruldu.

Söz konusu kapsamda AB’nin ortak pazar gücünün kullanılarak uluslararası tedarikçilerle daha iyi fiyatlar için müzakere edilebileceği savunuldu. Yapılan açıklamada, böylece gaz depolarının koordineli ve zamanında yeniden doldurarak gelecek kış için hazırlanabileceğine de dikkat çekildi.

Sisteme Kayıtlı Şirketler 2 Mayıs’a Kadar Başvuruda Bulunabilecek

Sisteme kayıtlı olan şirketlerin ilk talep toplama çağrısına yanıt vermek için 2 Mayıs’a kadar süresi olduğu kaydedildi. Ayrıca şirketlerin bireysel taleplerini sunmalarını takiben gerekli hacimlerin birleştirilerek küresel piyasalarda ihaleye çıkılacağı eklendi.

Avrupa’nın toplu gaz talebinin uluslararası tedarikçilerinden gelen tekliflerle eşleştirileceğinin bilgisi verildi. Katılımcı şirketlerin gaz alımı ve teslimi içinse sözleşme şartları konusunda tedarikçilerle müzakerelere başlayacağı aktarıldı.

GCM Yatırım Banner

Yaz ayından önce ilk satın alma anlaşmalarının yapılacağı öngörülürken gelecek 12 aylık dönem boyunca her 2 ayda bir düzenli olarak yeni ihalelerin yapılacağı paylaşıldı.

Gaz alım mekanizması ile şu ana kadar 67 şirketin kayıt olduğu vurgulanan açıklamada, sistemin yeni şirketlerin katılımına açık olduğunun altı çizildi.

Bahsi geçen kapsamda AB ülkelerinin depolama hedefleri kapsamında en az yüzde 15 oranında ortak gaz alımı taahhüt ettiği de söylendi. Bu oranınsa yılda yaklaşık 13,5 milyar metreküp gaz alımı anlamına geldiğine dikkat çekildi.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.