Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

AB Ukrayna’nın Müzakerelere Başlaması için Yıl Sonunu İşaret Etti

AB Konseyi Başkanı Charles Michel, Ukrayna'nın katılım müzakerelerine başlaması için yıl sonunu işaret etti. Detaylar haberde;
AB Ukrayna’nın Müzakerelere Başlaması için Yıl Sonunu İşaret Etti
Son Güncelleme: 
Yorum

Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel, video mesaj ile katılım gösterdiği Kiev’de düzenlenen Kırım Platformu Zirvesi’nde Ukrayna’nın geleceğine ve AB katılım müzakerelerinin olası başlangıç tarihine dair açıklamalarda bulundu.

Açıklamasında, AB’nin Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne ve egemenliğine tam destek vurgusu yaparken birliğe katılım müzakerelerinin başlatılmasının yıl sonunda görüşüleceğini ifade etti.

Rusya’ya Terör ve Zulüm Suçlaması

Michel, Rusya’nın dokuz yıldır Kırım’da terör ve zulüm estirdiğini söylerken, Ukrayna’yı işgali için Kırım’ı stratejik bir sıçrama tahtası olarak kullandığını belirtti.

Kırım’daki Rus uygulamalarının halihazırda Ukrayna’nın tamamındaki şehir ve köylerde uygulandığının altını çizdi.

Sözlerinin devamında, AB’nin, Kırım ve Sivastopol da dahil olmak üzere Ukrayna topraklarının statüsünü değiştirmeye yönelik herhangi bir yasa dışı girişimi tanımayacağına vurgu yaptı.

“Ukrayna’ya Mali ve Askeri Destek Sürecek”

AB olarak bu süreçte Ukrayna’ya mali ve askeri destek vermeye devam edeceklerini söyleyen Michel, Ukrayna’ya toplam desteklerinin 76 milyar euronun üzerine çıktığı bilgisini verdi.

Yaklaşık 50 milyar euro tutarında çok yıllı bir finansman planı hazırlandığını da sözlerine ekledi.

Rusya’nın masadan kalkmasıyla bozulan Karadeniz Tahıl Anlaşması için Türkiye ve Birleşmiş Milletler’in (BM) çabalarını desteklediklerini de belirten isim, Ukrayna tarım ürünlerinin küresel pazarlara ulaşmasına yardımcı olmak için tüm imkanları kullanmaya devam edeceklerini ifade etti.

Mesajının son kısmında Ukrayna halkına seslenen Michel, Ukrayna’nın geçen yıl AB aday statüsünü aldığını hatırlatarak, “AB geleceğiniz artık ‘olup olmayacağı’ değil, ne zaman olacağı sorusudur” ifadesini kullandı.

Bu yılın sonlarına doğru AB Konseyi’nin, katılım müzakerelerinin başlatılması olasılığını gündeme alıp tartışacağını belirtti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu