Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

AB Ukraynalıların Geçici Koruma Statüsünü Uzatma Kararı Aldı

Rusya’nın işgaliyle Ukraynalılara verilen AB ülkelerinde geçici sığınma hakkının bir yıl daha uzatılması için teklif hazırlandı.
AB Ukraynalıların Geçici Koruma Statüsünü Uzatma Kararı Aldı
HABER GİRİŞ

Rus işgaline karşı direnç gösteren Ukrayna’yı 2 yıla yakın zamandır destekleyen Avrupa Birliği’nden (AB) Ukraynalıların geçici koruma durumlarına ilişkin yeni karar geldi. Avrupa Birliği (AB) Komisyonu tarafından paylaşılan açıklamada, Ukraynalılara daha önce verilen geçici korumanın uzatılması için teklif hazırlandığı duyuruldu.

Açıklamada, AB Komisyonu’nun AB Konseyi’ne ülkesi savaş halinde olan Ukraynalılara tanınacak geçici korumanın 4 Mart 2024 tarihinden 3 Mart 2025 tarihine kadar uzatılması teklifini sunduğu belirtildi.

AB Konseyi’nin onayına sunulan teklifle ilgili nihai kararın yakın zamanda alınması bekleniyor.

Teklifte, yaklaşık 4 milyon Ukraynalının Geçici Koruma Yönergesinden bir yıl daha faydalanması planı yer alıyor.


24 Şubat 2022 yılında Ukrayna topraklarını ilhak eden Rusya’nın başlattığı savaşla ülkesini terk etmek zorunda kalan Ukraynalıların sayısında artış ilerleyen günlerde hız kazanmıştı.

Bunun üzerine AB tarafı, 2001 yılında çıkarılan AB Geçici Koruma Yönergesi’ni ilk kez uygulamaya koymuştu.

GCM Yatırım Banner

Böylece Ukraynalılar, AB üyesi ülkelerde oturma izni alabilmiş, eğitim, sağlık ve istihdam uygulamalarından faydalanabilmişti. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın