Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

AB: Tahıl İhracatında Herkesi Memnun Edecek Çözümü Arıyoruz

Avrupa Komisyonu'nun, Ukrayna'nın tahıl ihracatında herkes için en iyi sonuçları getirecek bir çözüm arayışında olduğu belirtildi. Detaylar haberde;
AB: Tahıl İhracatında Herkesi Memnun Edecek Çözümü Arıyoruz
HABER GİRİŞ

Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Valdis Dombrovskis, Brüksel’de düzenlediği basın toplantısında Avrupa Komisyonu’nun, Ukrayna’nın tarımsal ihracatı için tüm taraflara uygun bir çözüm arayışında olduğunu söyledi.

“Bu konuda takınmış olduğumuz tutum açıktır. İlişkili her kesim için en iyi sonuçları getirecek bir çözüm arayışındayız” diyen isim, dayanışma yolları girişimin Ukrayna’ya Karadeniz ihracat rotasına bir alternatif sunmak üzere başlattıklarını ifade etti.

“AB, Kiev’e Yardım Etmeye Kararlı”

Kapasite açısından, Ukrayna tarım ürünlerinin ihracatı için gereken hacimlere yavaş yavaş yaklaşıldığını ve gelecek 12 ay için ihracat hacminin ayda yaklaşık 4,7 milyon ton olacağının tahmin edildiğini dile getirdi.

Ukrayna’nın Dünya Ticaret Örgütü’nde başlatacağı olası davaları önlemeye yardımcı olacak bir uzlaşı çözümü arandığını, AB’nin Kiev’e yardım etmeye kararlı olduğunu sözlerine ekledi.

Dombrovskis, Ukrayna’ya sınırı olan beş ülkenin endişelerine karşı duyarlı olmak ve herkes tarafından kabul edilebilir bir çözüm aramak gerektiğinin de altını çizdi.

GCM Yatırım Banner

Sürece ilişkin çalışmaların Ukrayna ve ilgili ülkeleri kapsayan bir koordinasyon platformu aracılığıyla devam edeceğini belirtti.

Ukrayna’dan Bulgaristan, Macaristan, Polonya, Romanya ve Slovakya’ya buğday, mısır, kolza tohumu ve ayçiçeği tohumu ithalatına geçici yasak getiren otonom ticaret tedbirlerinin 15 Eylül’de sona erecek olması nedeniyle bu çalışmaların önümüzdeki günlerde ve haftalarda yapılacağını ifade etti.

Salı günü Cordoba’da yapılan gayrı resmi AB Konseyi toplantısında, Avrupa Komisyonu’nun Tarımdan Sorumlu Üyesi Janusz Wojciechowski bu tedbirlerin yıl sonuna kadar uzatılması lehinde konuştu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.