Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

AB Süreci Tamamladı: Hırvatistan Euro Para Birimine Geçecek!

Avrupa Birliği, Hırvatistan'ın Euro para birimine geçmesine bugün resmen onay verdi. İşte habere dair detaylar;
AB Süreci Tamamladı: Hırvatistan Euro Para Birimine Geçecek!
HABER GİRİŞ

Euro para birimini kullanan Avrupa Birliği (AB) maliye bakanlarının gerçekleştirdikleri toplantıda, Hırvatistan’ın 1 Ocak 2023 itibarıyla Euro Bölgesinin 20’inci üyesi olması onandı.

Konsey bugün, Hırvatistan’ın 1 Ocak 2023’te euro para birimine geçmesini sağlamak için gerekli olan son üç yasal düzenlemeyi kabul etti. Hırvatistan’ın euro bölgesine üye olması ve Euro Bölgesi’nden yararlanmasını sağlayacak Konsey’deki sürecini tamamladığı açıklandı.

Üç yasal düzenlemeden biri, euro ile Hırvat kunası arasındaki dönüştürme oranını 1 euro başına 7.53450 kuna olarak belirlendiği aktarıldı. Döviz kuru mekanizmasındaki kuna’nın mevcut merkezi kuruna karşılık geldiğine vurgu yapıldı.

Hırvatistan Parlamentosu Euro’nun ülkede resmi para birimi olarak tanıtılmasına ilişkin yasayı Mayıs ayında onaylamıştı. Söz konusu yasa 117 milletvekilinin lehte oy kullanmasıyla kabul edildi. Kaynaklar sağcı partilerin Euro’ya geçmenin fakirliği ve halk üzerindeki baskıyı artıracağını düşündüğünü belirtmişti.

Euro Bölgesi’nin 20. Üyesi: Hırvatistan!

GCM Yatırım Banner

AB Komisyonu geçen ay, 2013’ten beri AB üyesi olan Hırvatistan’ın 1 Ocak’ta Euro para birimine geçmeye hazır olduğu yönünde görüş beyan etmiş ve bu sürecin ilk adımı olduğunu söylemişti.

Eurogroup Başkanı Paschal Donohoe; “Hırvatistan’ın euro bölgemizin 20. üyesi olma yolunda önemli bir adım ve Avrupa entegrasyonu için güçlü bir sinyal. Hırvat hükümetine, özellikle zorlu koşullarda son birkaç yılda bu sonuca ulaşma konusundaki kararlılığı ve sıkı çalışmasından dolayı özellikle saygılarımı sunmak istiyorum.” açıklamasında bulunmuştu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.