Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Hırvatistan AB’ye Girişinin 10. Yılında Euro’ya Geçiyor

Hırvatistan Parlamentosunun yaptığı oturumda, Euro’nun resmi para birimi olarak tanıtılmasına ilişkin yasa kabul edildi. Detaylar şöyle…
Hırvatistan AB’ye Girişinin 10. Yılında Euro’ya Geçiyor
HABER GİRİŞ

Hırvatistan’dan flaş karar! Hırvatistan Parlamentosu Euro’nun ülkede resmi para birimi olarak tanıtılmasına ilişkin yasayı onayladı. Söz konusu yasa 117 milletvekilinin lehte oy kullanmasıyla kabul edildi.

Buna göre 1 Ocak 2023 tarihinden itibaren Hırvatistan’da Euro kullanılacak. Kaynaklar sağcı partilerin Euro’ya geçmenin fakirliği ve halk üzerindeki baskıyı artıracağını düşündüğünü aktardı.

Euro şu anda 19 Avrupa Birliği ülkesi tarafından kullanılırken, kendi para birimini kullanan AB ülkeleri; Danimarka, Bulgaristan, Çekya, Macaristan, Polonya, Romanya ve İsveç şeklinde sıralanıyor.

Hırvatistan 1 Temmuz 2013 yılında AB’ye girerek, 28. üye ülke olmuştu. Cumhurbaşkanı Ivo Yosipoviç, bu adımı “tarihi bir olay” olarak yorumlamıştı. Başkentte kutlamaların yapıldığı 1 Temmuz gecesinde, “Anavatanımız için çok güzel ve neşeli bir gün. Bugün, tarihimizde yeni bir sayfa açtığımız gündür” şeklinde açıklamada bulunmuştu.

Hırvatistan’da Binlerce Kadın Eylem Yaptı

AP’nin haberine göre dün kürtajı reddeden yasayı eleştiren binlerce kadın başkent Zagreb’de protesto gösterisi yaptı. Gösterinin amacı, daha iyi bir halk sağlığı sistemi ve kadınların seçim hakkına saygı gösterilmesi talebi oldu.

GCM Yatırım Banner

Gösteriler ayrıca ağırlıklı olarak muhafazakar ve güçlü bir şekilde Katolik olan ülkede çeşitli şehir ve kasabalarda da düzenlendi.

“Sistem hak ettiğimiz sağlık korumasını sağlayana kadar öfkelenip çığlık atalım!” diyen bir konuşmacı, değişimlerin ancak dayanışma ile yapılabileceğini söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.