Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

AB Sözünü Tuttu! 400 Milyon Euroluk Deprem Desteği

Avrupa Birliği, depremler kapsamında Türkiye'ye en büyük desteği verdi. 400 milyon euroluk desteğin verileceği anlaşma imzalandı. Detaylar haberde...
AB Sözünü Tuttu! 400 Milyon Euroluk Deprem Desteği
HABER GİRİŞ

Avrupa Birliği’nden (AB) geçen yıl Şubat ayında Kahramanmaraş merkezli depremler için Türkiye’ye 400 milyon euroluk destek sağlanacağını açıklaması gelmişti. Bugün AB’nin 400 milyon euroluk hibe paketi kapsamında anlaşma imzalandı.

Dışişleri Bakan Yardımcısı ve AB Başkanı Büyükelçi Mehmet Kemal Bozay ile AB Komisyonunun Uyum ve Reformlardan Sorumlu Üyesi Elisa Ferreira’nın katılımıyla imza töreni gerçekleşti. Büyükelçi Bozay, AB’nin taahhüdünün en büyük bölümünü temsil eden, AB Dayanışma Fonu’ndan Türkiye’ye 400 milyon euroyu seferber edecek anlaşmayı imzaladıklarını söyledi.

Söz konusu desteğin kullanılacağı alanları açıklayan Boyaz, “Depremden etkilenen bölgelerde okul ve hastane inşaatının yanı sıra kültürel miras kapsamındaki yapıların restorasyonu da dahil olmak üzere çeşitli amaçlara yöneliktir.” ifadelerini kullandı.

AB üyesi Elisa Ferreira ise AB’nin, Türkiye ile dayanışma içinde olduğunu aktardı. Söz konu 400 milyon euroluk desteğin Türkiye’ye verilen en büyük destek olduğunu söyledi. Ayrıca Türkiye’nin bu fondan ilk kez destek aldığını aktardı. Deprem bölgesinin yeniden inşa edilmesine yönelik çalışmaların yıllar süreceğini bildirdi.

Kaynak: AA

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın