Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

AP Onay Verdi: AB Türkiye’ye Milyon Euroluk Destek Verecek

Avrupa Parlamentosu, Avrupa Birliği'nin aralarında Türkiye'nin de bulunduğu üç ülkeye 455 milyon euroluk yardımını onayladı. İşte destek paketinin detayları...
AP Onay Verdi: AB Türkiye’ye Milyon Euroluk Destek Verecek
HABER GİRİŞ

Avrupa Parlamentosu (AP), Avrupa Birliği’nin (AB) Romanya, İtalya ve Türkiye’de yaşanan son doğal afetlere yönelik yardımını onayladı. Buna göre bahsi geçen ülkelere yaklaşık 455 milyon euro destek verilecek.

AP’den yapılan açıklamada söz konusu desteğin 33,9 milyon eurosu 2022’deki şiddetli kuraklığın yol açtığı hasar için Romanya’ya verileceği bildirildi. Bunun yanında Eylül 2022’de meydana gelen selin yol açtığı hasar nedeniyle İtalya’ya 20,9 milyon euro tahsis edilecek.

Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle ise Türkiye’ye 400 milyon euro destek sağlanacak.

Avrupa Birliği Dayanışma Fonu’ndan (EUSF) sağlanacak yardım hasarlı altyapının onarılması, önleyici altyapının güvence altına alınması ve kültürel mirasın korunmasında kullanılacak. Ayrıca söz konusu yardım temizlik operasyonları gibi acil durum ve kurtarma operasyonlarının maliyetlerinin bir kısmını karşılayacak.

Bunun yanında acil durum ve kurtarma operasyonları, felaketin ilk gününden itibaren geriye dönük olarak EUSF tarafından finanse edilecek.

GCM Yatırım Banner

Söz konusu yardım paketi 593 ‘evet’, 11 ‘hayır’ ve 22 çekimser oyla kabul edildi.

Yazılı açıklamada EUSF’nin büyük doğal afetlere müdahale etmek ve Avrupa’daki felaketten etkilenen bölgelere Avrupa dayanışmasını ifade etmek için kurulduğu aktarıldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.