Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

AB, Rusya’ya Yönelik İthalat ve İhracat Kontrollerini Genişletiyor

Avrupa Birliği, Rusya’ya yönelik yaptırımlara ilave tedbirler içeren 11. paketi onayladı. Ayrıntılar geliyor…
AB, Rusya’ya Yönelik İthalat ve İhracat Kontrollerini Genişletiyor
HABER GİRİŞ

Avrupa Birliği (AB), Rusya’ya yönelik yaptırımların delinmesini önleyecek ve ilave kısıtlayıcı tedbirler getirecek 11’inci yaptırım paketini onayladığını duyurdu. AB Konseyi tarafından yapılan açıklamada, üye ülkelerin savaş nedeniyle Rusya’ya karşı hazırlanan yaptırım paketinin resmen onaylandığı bildirildi.

Yaptırımlar daha önce konulan kuralların atlatılmasını engellemeyi ve kısıtlayıcı tedbirlerdeki bazı yasal boşlukları gidermeyi amaçlıyor. Bu yaptırımların çevresinden dolaşılmasını önlemek için 3’üncü ülkelerle iş birliğinin artırılacağı belirtildi.

Bu girişimlerden sonuç alınamaması halinde AB, Rusya’ya katkı verenleri önlemek için 3’üncü ülke kurumlarına yönelik hızlı ve hedefe yönelik tedbir alacak. AB tedbirlerinin atlatılmasına devam edilmesi durumunda istisnai önlemler uygulanacağı belirtildi.

Kapsama 3’üncü Ülkeler de Ekleniyor

AB Konseyi, Rusya’ya gönderilmesi yasak olan ürün ve teknoloji satış, tedarik, transfer veya ihracatını 3’üncü ülkelere yönelik olarak kısıtlayabilecek. Bu kapsama savaş alanında kullanılan ürün ve teknolojileri AB yaptırımlarının çevresinden dolaşarak Rusya’ya sağlayan 3’üncü ülkeler alınacak.

Avrupa Birliği yaptırım paketi ile Rusya’nın askeri ve endüstriyel kompleksini doğrudan destekleyen 87 kuruluşu listesine dahil edilecek. Bu kuruluşlar hem sivil hem de askeri kullanımı olan ürün ve teknolojilerde daha sıkı ihracat kısıtlamalarına maruz kalacak.

GCM Yatırım Banner

Listede, Rusya’ya ticaret kısıtlamalarının aşılmasında rol oynayan Çin, Özbekistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Suriye ve Ermenistan’da kayıtlı kuruluşlar ile Rusya’ya insansız hava araçları sağlayan 4 İran kuruluşu yer alıyor.

Yasaklı Ürünler Listesi Genişletiliyor

Rusya’ya katkı sağlayacak yasaklı ürünler listesi genişletilirken, ham petrol ve petrol ürünleri taşıyan gemilerin yanıltıcı uygulamalarındaki artışa karşı tedbir alınacak. Bu çerçevede, gemiden gemiye petrol transferi yapanların AB limanlarına erişimi engellenecek.

AB daha önce onayladığı yaptırım paketleri ile Rusya’ya yönelik ticaret, enerji, sanayi, teknoloji, ulaşım, çift kullanımlı ve lüks ürünler ile altını da içeren geniş yelpazeye yayılmış kısıtlamalar uyguladı. Binin üzerinde kişi ve 200’den fazla kurumun mal varlıkları da donduruldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.