Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

AB, Rusya’nın Gazı Kesmesine Karşılık Vermeye Hazırlanıyor

AB'den üst düzey bir yetkili, bloğun Rusya’nın bloğa gaz tedarikini durdurma konusundaki son kararına tepki vermeye hazır olduğunu söyledi. Ayrıntılar geliyor...
AB, Rusya’nın Gazı Kesmesine Karşılık Vermeye Hazırlanıyor
HABER GİRİŞ

Rusya’nın Avrupa’ya gaz arzını sağladığı Kuzey AKım 1 boru hattını tamamen kesmesinin yankıları sürüyor. Gazprom geçtiğimiz gün, Avrupa’ya sevkiyatın tamamen durdurulduğunu açıkladı.
Avrupa Birliği Ekonomi Komiseri i Paolo Gentiloni, Rusya’nın bloğa gaz tedarikini durdurma kararına tepki vermeye hazır olduklarını söyledi.

Rusya’nın devlete ait enerji devi Gazprom, Kuzey Akım 1 gaz boru hattı üzerinden Avrupa’ya gaz akışını kesmesine onarım ihtiyacını neden gösterdi.

Gentiloni, “Rusya’nın sahip oldukları sözleşmelere saygı göstermesini bekliyoruz, ancak kararlarımıza yanıt olarak enerjinin silahlandırılması devam edecek veya artacak olsa bile, Avrupa Birliği’nin tepki vermeye hazır olduğunu düşünüyorum” açıklamasını yaptı.

AB yetkilisi enerji tasarrufu yapmaları gerektiğini, yüksek düzeyde depolamaya sahip olduklarını ve Putin’in kararlarından korkmadıklarını söyledi.

Putin’den sözleşmelerine saygı göstermesini istediklerini ancak gerekirse tepki vermeye hazır olduklarını belirtirken, bununla ilgili ayrıntı vermekten kaçındı.

GCM Yatırım Banner

Taraflar Birbirini Suçluyor

Arzın durdurulması, Rusya’nın bloğa yaptırımların hafifletilmesi için baskı yapmak amacıyla Avrupalı ​​komşularına gaz tedarikini silahlandırmakla suçlandığı ve Ukrayna’daki savaş devam ederken Rusya ile AB arasındaki istikrarsız ilişkilerle geçen bir yaz sonrasında geldi. Rusya ise enerjiyi silah olarak kullanmayı reddediyor.

Gazprom defalarca yaptırımların boru hattını verimli bir şekilde sürdürmesini ve işletmesini engellediğini ve boru hattından gaz akışını tam kapasitesinin yaklaşık yüzde 20′sine indirdiğini söyledi.

AB, Rus Gazına Bağımlı

Rusya’nın tüm gaz arzını durdurması sonbahar ve kış aylarına girerken AB’yi zor durumda bırakıyor. Blok, arzı azaltmak için tüm üyelere sonbaharda ve kış aylarında kendi gaz tüketimini gönüllü olarak yüzde 15 oranında azaltma çağrısında bulunmuştu.

AB, Rus gazı ithalatını azaltmaya ve aşamalı olarak durdurmaya çalıştı. Bununla birlikte, alternatif kaynaklar için çabalarken, bir şekilde bu malzemelere bağımlı kalmaya devam ediyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.