Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

AB, Rusya Yaptırım Listesine 217 Kişi ve 18 Kuruluşu Ekledi

Rusya’ya karşı çok kapsamlı yaptırım kararları alan AB’den yeni bir açıklama geldi. Toplamda 1091 kişiye yaptırım uygulandığı bildirildi.
AB, Rusya Yaptırım Listesine 217 Kişi ve 18 Kuruluşu Ekledi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Rusya’ya karşı yaptırımlar her geçen gün katlanarak devam ediyor. Avrupa Birliği (AB) beşinci yaptırım paketi ile Rusya’nın önemli sektörlerde ihracatına darbe vururken, az önce yapılan açıklamada yaptırımların genişletildiği bildirildi.

AB Konseyinden yapılan yazılı açıklamada, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı devam eden haksız ve sebepsiz askeri saldırganlığına ve Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü, egemenliğini tehdit eden diğer eylemlere yanıt olarak ek 217 kişi ve 18 kuruluşa kısıtlayıcı tedbirler uygulamaya karar verildiği duyuruldu.

Yaptırım listesinin yeniden güncellendiği belirtilirken; siyasi, iş dünyasından ve propaganda faaliyetlerinde bulunan kişilerin de eklendiği söylendi. Yaptırımlar konusunda Rus halkını hedef almadıkları, Putin’in Ukrayna’daki savaşını destekleyen siyasi ve ekonomik seçkinler olan Kremlin’i hedef aldıkları söylendi.

Açıklamada, “Yaptırımlarımızın amacı, Rus birliklerinin pervasız, insanlık dışı ve saldırgan davranışlarını durdurmak ve Kremlin’deki karar vericilere, yasa dışı saldırganlıklarının ağır bir maliyeti olduğunu açıkça belirtmektir.” ifadesine yer verildi.

Toplamda 1091 Kişiye Yaptırım Uygulandı

Yeni eklenen 217 kişi arasında; Kremlin yetkilileri, Moshe Kantor, Boris Rotenberg ve Oleg Deripaska gibi oligarkların, enerji, finans, medya, savunma ve silah endüstrisi gibi kilit ekonomik sektörlerde yer alan önde gelen iş adamları ve dezenformasyon savunucuları bulunduğu bildirildi.

GCM Yatırım Banner

Listede yaptırım uygulanan kişilerin aile üyeleri de yer aldığı da belirtildi. Bunlar arasında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in kızları Maria Vladimirovna Vorontsova ve Ekaterina Vladimirovna Tikhonova’nın yer aldığı söylendi.

Bugün eklenen kişilerle birlikte toplamda 1091 kişi ve 80 kuruluşun yaptırım listesinde yer aldığı ifade edildi. Açıklamada, “Belirlenen kişiler varlıklarının dondurulmasına tabidir ve AB vatandaşları ve şirketlerinin kendilerine fon sağlaması yasaktır. Gerçek kişiler ayrıca AB topraklarına girmelerini veya bu topraklardan geçişlerini engelleyen bir seyahat yasağına tabidir.” bilgisi paylaşıldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.