Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

AB’den Ukrayna’daki Kayıp Şahıslar için 7,5 Milyon Euro’luk Proje

Bucha’yı ziyaret eden AB Dışişleri Yüksek Temsilcisi Borrell, kayıp şahıslarla ilgili veri toplanması için alınan AB kararını açıkladı.
AB’den Ukrayna’daki Kayıp Şahıslar için 7,5 Milyon Euro’luk Proje
HABER GİRİŞ

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula Von der Leyen ile AB Dışişleri Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, bugün Ukrayna’nın Bucha kentini ziyaret etti. Bir haftadır dünyanın en çok konuştuğu konuların başında gelen Bucha katliamını yerinde gözlemleyen AB üst düzey isimleri, toplu mezarların bulunduğu bölgeye gitti.

Toplu mezarlar karşısında şaşkınlığını gizleyemeyen Von der Leyen, Twitter paylaşımında “Ziyaretime Bucha’da başlamak önemliydi. Çünkü Bucha’da insanlığımız paramparça oldu. Ukrayna halkına mesajım: Vahşetlerin sorumluları adalete teslim edilecek. Sizin kavganız bizim kavgamızdır. Bugün size Avrupa’nın sizin tarafınızda olduğunu söylemek için Kiev’deyim.” sözlerine yer verdi.

AB Dışişleri Yüksek Temsilcisi Borrell ise kayıp şahıslarla ilgili veri toplanmasını desteklemek için 7,5 milyon Euro değerinde proje başlattığını duyurdu.

Ukrayna başsavcılığının soruşturmayı ve kanıt toplamayı desteklemek için eğitim ve ekipman sağlama konusunda yardım edeceğini ifade etti.

Bucha’da yürek burkan görüntülere tanık olduklarını söyleyen Borell, “Rusya tarafından işlenen yıkım, vahşet ve masum Ukrayna halkının ödediği tarifsiz bedel. Rusya’nın Bucha’da ve başka yerlerde işlediği savaş suçları soruşturulmalı ve kovuşturulmalıdır.” dedi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın