Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

AB: Rusya, Ukrayna’nın İnşasında Sorumluluk Almak Zorunda

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Rusya’nın Ukrayna’nın yeniden inşası için ödeme yapmamasının “düşünülemez” olduğunu söyledi.
AB: Rusya, Ukrayna’nın İnşasında Sorumluluk Almak Zorunda
HABER GİRİŞ

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Rusya’nın Ukrayna’nın yeniden inşası için ödeme yapmasının zorunlu bir durum olduğunu söyledi. AB şefi, İsviçreli yetkililerin Ukrayna’nın savaş sonrası yeniden inşasına yardımcı olmak için ele geçirilen Rus varlıklarını kullanmaya karşı geçen hafta aldığı bir karardan hayal kırıklığına uğradığını belirtti.

Moskova’nın komşusuna verilen yıkımdan mali olarak sorumlu tutulacağı konusunda ısrar etti. Uluslararası toplumun en sonunda Ukrayna’yı yeniden inşa etmesinin kaçınılmaz olduğunu ve Rusya’nın buna katkı yapmamasının düşünülemez olduğunu söyledi.

İsviçreli yetkililer, yaptırım uygulanan Rusların ülke içinde tutulan varlıklarına kalıcı olarak el koymanın anayasaya aykırı olduğuna karar verdi.

İsviçre bugüne kadar Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bağlantılı yüksek profilli Rusların varlıklarının dondurulması konusunda AB ile uyumlu hareket etti. Bugüne kadar dondurulmuş varlıkların değeri yaklaşık 8,1 milyar dolar ediyor.

Von der Leyen: Hayal Kırıklığına Uğradım

Von der Leyen, kararı ticari çıkarları siyasi adaletin önüne koymak olarak tanımlayarak, “Hayal kırıklığına uğradım. İş modelini ilk sıraya koymak için bunun zor bir seçim olduğunu düşünüyorum, çünkü gerçekten de Ukrayna’nın yeniden inşası için failin ödemesi gereken siyasi iradeye sahip olmamız gerekiyor.” açıklamasında bulundu.

GCM Yatırım Banner

Von der Leyen, Rus varlıklarına el koymayı ve bunları Ukrayna’nın yeniden inşası için kullanmayı kolaylaştırmanın yeni yollarını arayan AB liderleri arasında yer alıyor. Bu tür fonların, Rus oligarklarından veya Rus merkez bankasından el konulan varlıklardan gelebileceği belirtiliyor.

Rusya’nın Ukrayna’daki eylemlerinden sorumlu tutulmasını sağlamak için bir mahkeme süreci oluşturmak üzere AB içinde prosedürlerin devam ettiğini belirten von der Leyen, Putin için “Savaş suçlarından sorumlu tutulmalı” ifadelerini kullandı.

Rusya geçen yıl AB ve müttefikleri tarafından uygulanan merkez bankası yaptırımlarının döviz rezervlerinden yaklaşık 300 milyar dolar dondurulduğunu bildiriyor. IMF ise Ukrayna’nın yalnızca 2023′te 40 milyar doları aşan mali desteğe ihtiyaç duyacağını tahmin ediyor. IMF İdari Direktörü Kristalina Georgieva, Ukrayna için tam teşekküllü bir destek paketinin haftalar içerisinde hazır olacağını söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın