Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

IMF Ukrayna için 40 Milyar Dolar Destek Sağlamaya Hazırlanıyor

IMF Başkanı Kristalina Georgieva, Ukrayna için tam teşekküllü bir destek programının yakın zamanda tamamlanacağını söyledi.
IMF Ukrayna için 40 Milyar Dolar Destek Sağlamaya Hazırlanıyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva, IMF’nin Ukrayna için tam teşekküllü bir destek programını tamamlamasına haftalar kaldığını söyledi. Bu program Kiev’in ekonomisini desteklemeyi ve Avrupa Birliği’ne katılım hedefini ilerletmeyi hedefliyor.

Georgieva, zamanın olağanüstü savaş koşullarında Ukrayna’nın dostu olmadığını belirterek, “Çok uzun bir süre değil, birkaç haftadan bahsediyoruz” diye konuştu. Georgieva, BM finans kurumunun Ukrayna’nın maliye politikası, yönetişim, yolsuzlukla mücadele ve finans sektörü istikrarı ile ilgili gereklilikleri karşıladığından emin olduğunu söyledi.

Destek 40 Milyar Doları Aşacak

Program, 24 Şubat’ta Rusya’nın işgalinin birinci yıldönümüne yaklaşan Ukrayna için çok önemli bir zamana denk geliyor. IMF, Ukrayna ekonomisinin eski durumuna döneceği tahmin edilse bile, ülkenin bu yıl 40 milyar doları aşan mali desteğe ihtiyaç duyabileceğini tahmin ediyor.

Georgieva, Ukrayna’nın bu çok kritik zamanda IMF’ye ihtiyacı olduğunu belirterek, bu yıl için 40-48 milyar dolar arasında destek sağlayacaklarını söyledi.

Georgieva, savaşın ortasında Ukrayna ekonomisini desteklemenin yanı sıra, reformların Ukrayna’nın AB’ye katılma çabalarını hızlandırmasına yardımcı olacağını belirtti. Ukrayna’nın Avrupa Birliği’ne katılma arzusunu çalışmalarda bir öncelik haline getirdiklerini sözlerine ekledi.

Avrupa Parlamentosu, 23 Haziran 2022′de Ukrayna’ya AB üyeliği için aday statüsü verilmesi çağrısında bulunan bir kararı kabul etti. Avrupa Konseyi, aynı gün ülkeye AB’ye aday üyelik statüsü verdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu