Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

AB Nakit ve Kripto Varlık İşlemlerini Kısıtlama Kararı Aldı

Kara paraya savaş açma kararı alan AB, kripto varlıklar başta olmak üzere çeşitli alanlarda denetim ve kısıtlama yoluna gidileceğini duyurdu.
AB Nakit ve Kripto Varlık İşlemlerini Kısıtlama Kararı Aldı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Gaz tüketimini düşürme kararı aldığını duyuran Avrupa Birliği’nden (AB) yeni bir karar daha geldi. Avrupa Parlamentosu (AP), nakit ödemeleri sınırlandırma ve kripto alanında denetime gitme planına odaklanıldığını duyurdu. Nakit ödemelere 7 bin avroya kadar limit getirilmesi talebi paylaşıldı.

AP ekonomik ve mali işler ile sivil özgürlükler komiteleri, AB ülkelerinde yapılan nakit ödemelerin 7 bin avro ile sınırlandırılması ve 1000 avronun üzerindeki kripto işlemlerinin denetime tabi tutulması için harekete geçti.

Kripto para piyasasının takibinin daha sıkı yapılması için talepte bulunuldu. Kabul edilen kararlar arasında, banka, fon, kripto para, profesyonel futbol kulübü, emlak gibi çeşitli alanlarda kara para aklamaya karşı durulacağı yer aldı.

Ayrıca suistimale açık olan yatırım yolları asrında yer alan altın pasaport yasaklanacak, altın vize gibi programlar ise sıkı denetime tâbi olacak.

Alınan kararların uygulanması için AB üyesi ülkeler mali istihbarat birimi oluşturacak.

GCM Yatırım Banner

Birimlerde, ulusal yetkili makamlar olası bir kara para olayına anında müdahale için banka hesaplarından, emlak sicillerine kadar tüm bilgilere erişim sağlayabilecek.

Ayrıca AB ülkelerindeki araba, yat, uçak gibi değeri 200 bin avroyu aşan malların mülkiyetine ilişkin inceleme yapılacak. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.