Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

AB/Lenarcic: Filistin’e İnsani Yardımlarımız Sürecek

AB Komisyonunun kriz yönetimi ve insani yardımlardan sorumlu üyesi Janez Lenarcic, Filistin'e insani yardımların süreceğini ifade etti. Detaylar haberde;
AB/Lenarcic: Filistin’e İnsani Yardımlarımız Sürecek
HABER GİRİŞ

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu’nun kriz yönetimi ve insani yardımlardan sorumlu üyesi Janez Lenarcic, gerek duyulduğu sürece kuruluş olarak Filistinlilere sağladıkları insani yardımlara devam edeceklerini duyurdu.

AB Komisyonu Genişlemeden Sorumlu Üyesi Oliver Varhelyi, bugünkü açıklamasında, komisyonun 691 milyon euroluk Filistin kalkınma yardımlarını incelemeye aldığını ve bu çerçevede ödemelerin askıya alındığını açıklamıştı.

Lenarcic’in açıklaması, Komisyon’un, kalkınma yardımlarında ödemeleri dondurma ve bu tür projeleri gözden geçirme kararına bazı üye ülkelerin tepki göstermeye başlamasının ardından geldi.

Sosyal medya hesabından açıklamada bulunan isim, Hamas tarafından yapılan terör saldırısını şiddetle kınamakla birlikte sivillerin korunmasının ve uluslararası insani hukuk kurallarına saygı gösterilmesinin şart olduğunu belirtti.

Açıklamasının devamında “AB’nin, ihtiyaç sahibi Filistinlilere insani yardımları, gerek duyulduğu sürece devam edecek.” ifadesini kullandı.

GCM Yatırım Banner
AB Janez Lenarcic'in Filistin İnsani Yardım Açıklaması
Kaynak: X / @JanezLenarcic

AB’nin yardımları dondurma kararına ilk etapta Lüksemburg, İspanya, İrlanda gibi ülkelerden karşılık geldi.

Lüksemburg Dışişleri Bakanı Jean Asselborn, kalkınma yardımının askıya alınmasına karşı olduklarını ve böyle bir kararı üye ülkelerin ortaklaşa alması gerektiğini ifade etti.

İspanya Dışişleri Bakanı Jose Manuel Albares de bu durumdan hoşnut olmadığını söylerken İrlanda hükümetinin, AB Komisyonu’ndan bu kararla ilgili yasal zemini izah etmesini istediği belirtildi.

AB Komisyonu’nun kalkınma yardımlarının askıya alma kararının, yarın gerçekleşecek AB Dışişleri Bakanları Toplantısı’nda gündeme gelmesi bekleniyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın