Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

AB Komisyonu’nun Yeni Önerisi Modern Kölelikte Fark Yaratacak!

Avrupa Birliği Komisyonu, dünya çapında zorla çalıştırılan insanlar için dikkat çeken bir yasa teklifi hazırladı. Detaylar haberde...
AB Komisyonu’nun Yeni Önerisi Modern Kölelikte Fark Yaratacak!
HABER GİRİŞ

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, zorla çalıştırılan kişilerin ürettiği ürünlerin AB pazarında yasaklanması için yasa teklifi hazırladı. Teklifin, belirli şirketleri veya endüstrileri hedeflemediği, AB’de üretilen tüm ürünleri ve ithal malları kapsadığı açıklandı.

AB Komisyonu,  27,6 milyon insanın birçok endüstride ve her kıtada zorla çalıştırıldığını tahmin etti. Zorla çalıştırılmanın en büyük kısmının ekonomide gerçekleştirildiği ifade edildi.

Teklifin Avrupa Parlamentosu ve Avrupa Birliği Konseyi tarafından tartışılacağı, kabul edilmesiyle yürürlüğe girdikten 24 ay sonra uygulanacağı belirtildi.

“Modern Kölelik İle Mücadelede Fark Yaratacak”

Ticaretten sorumlu AB Komisyon üyesi Valdis Dombrovskis konuya yönelik açıklamalarda bulundu. Bu öneriyle milyonlarca insanı etkileyen modern kölelik ile mücadelede gerçek bir fark yaratılacağını aktardı. Amaçlarının nerede üretildiğine bakılmaksızın zorla çalıştırma ile yapılan tüm ürünleri AB pazarından çıkarmak olduğunu söyledi.

AB üyesi, yasağın yerli ürünlerde ihracata ve ithalata aynı şekilde uygulanacağını belirtti. Ayrıca küresel ortaklarla ve uluslararası kuruluşlarla işbirliğinin daha da derinleşeceğini aktardı.

GCM Yatırım Banner

İç Pazardan Sorumlu Komisyon Üyesi Thierry Breton ise konuya ilişkin şu açıklamalarda bulundu: “ Günümüzün jeopolitiğinde hem güvenli hem de sürdürülebilir tedarik zincirlerine ihtiyacımız var. Sürdürülebilir olmayan bir şekilde üretilen malların tüketim modelini sürdüremeyiz.”

“İnsana Yakışır İş Teşvik Ediliyor”

Breton, zorla çalıştırma ile üretilen ürünlerin AB’de dolaşmasını önlemeye çalışacaklarını belirtti. Komisyon, bu teklifin Başkan Ursula Von der Leyen’in 2021 Birliğin Durumu konuşmasında aldığı taahhüdünü kapsadığını aktardı.

AB’nin, iç pazarlardaki, üçüncü ülkelerdeki ve küresel tedarik zincirlerindeki işçileri hedef alan kapsamlı yaklaşımının tüm sektörlerde aynı zamanda politika alanlarında insana yakışır işi teşvik ettiği ifade edildi.

Avrupa Birliği Komisyonu Üye devletlerinin ulusal makamlarının, yasağı sağlam, riske dayalı bir uygulama yaklaşımıyla ele alacağını belirtti. Yetkililerin zorla çalıştırılarak üretildiğine dair haklı şüphelerin bulunduğu ürünler hakkında soruşturma başlatacağı söylenildi.

Ulusal makamların zorla çalıştırılma tespit ettiğinde piyasaya arz edilmiş olan ürünlerin geri çekilmesini emredeceği kaydedildi. Ayrıca ürünlerin piyasaya arzını ve ihraç edilmesini yasaklayacağı söylenildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.