Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

AB için Tehlike Çanları Susmuyor! İpler Rusya’nın Elinde mi?

AB ülkeleri, Rusya’nın gaz hamlesine karşı çözümler üretmeye çalışıyor. Kış için endişeler artmaya devam ediyor. İşte detaylar,
AB için Tehlike Çanları Susmuyor! İpler Rusya’nın Elinde mi?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Belçika Enerji Bakanı Tinne Van der Straeten, son zamanlarda sıkça gündeme gelen ve büyük bir tehdit olarak görülen gaz fiyatlarıyla ilgili endişelerini dile getirdi. Avrupa Birliği’nin (AB) gaz fiyatlarına tavan fiyat uygulamadığı sürece, gelecek 5-10 kışın “korkunç” olabileceği konusunda uyardı. Straeten, enerji sorununun büyük tehlikelere yol açabileceğini aktardı ve “Gaz fiyatlarını dondurmak için çalışmalıyız.” dedi.

Bu ifadeler, 27 ulustan oluşan bloğun artan enerji fiyatlarına maruz kaldığı ve çözümler geliştirmeye çalıştığı esnada geldi.

Rusya-Ukrayna savaşındaki savaşın ardından doğalgaz fiyatları rekor seviyelere çıktı. Daha önce Avrupa Birliği ülkelerinden Rusya’ya uygulanan yaptırımlar, Kremlin’in doğalgaz arzını azaltması ve bazı ülkelere gaz vermemesi ile daha da arttı.

Örneğin Temmuz ayında Gazprom’un gaz üretim değerlerinin 2008 yılından bu yana en düşük seviyede olması ve Hollanda, Bulgaristan, Polonya gibi ülkelere gaz ihracatının durdurulması gibi durumlar, Avrupa’da yaklaşan kış için büyük risk oluşturuyor.

Avrupa’da gaz önemli bir elektrik kaynağı olduğu için yaşanan problemler, sadece gaz fiyatlarını değil elektrik fiyatlarını da çok katı bir şekilde etkiliyor.

GCM Yatırım Banner

Almanya’da enerji düzenleyicisi olan Federal Şebeke Müdürlüğü (BNA) Başkanı Klaus Müller, doğalgaz kıtlığı nedeniyle Almanya’nın tasarruf planını açıklamıştı.

“Acil Reform Gerekiyor”

Bakan Straeten, gaz fiyatları ile elektrik fiyatları arasında doğrudan bir ilişki olmasından dolayı acil reform yapılması gerektiğini söyledi. Avrupa’nın enerji konusunda oldukça başarısız olduğunu, yeni fiyatların pek çok aile ve şirket için kabul edilebilir olmadığını belirtti. Konuyla ilgili en dikkat çeken açıklama, elektriğin geçen yılki kadar ucuza üretilebildiği, ancak rekor fiyatlara satılması oldu.

Hükümetler, önümüzdeki kış için konutları ve iş yerlerini ısıtmak amacıyla yeraltı depolama tesislerini gaz kaynağıyla doldurmaya çalışıyor. 2021’de AB’nin ortalama gaz ihtiyacının yüzde 40’ını karşılayan Rusya, son günlerde arıza ve başka sebepler öne sürerek Avrupa’ya gaz akışını önemli ölçüde azalttı.

Almanya, bu durumu Kremlin’in AB’ye karşı tasarlanmış bir siyasi manevrası olarak görüyor.

Avusturya Şansölyesi Karl Nehammer, enerji fiyatları için bir fiyat sınırının getirilmesi çağrılarını desteklediğini ifade etti.

Nehammer, konuyla ilgili olarak “Enerji piyasalarında yaşanan çılgınlığı durdurmalıyız. Bu durum ancak Avrupa’nın çözüm getirmesiyle çözülebilir.” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.