Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

AB Huawei’i Saf Dışı Bırakmak için Harekete Geçti: Yasak Yolda!

Çin’in teknoloji alanındaki egemen gücünün güvenlik kaygılarını beraberinde getirmesiyle ambargolara yenisi eklendi. AB, Huawei için yasak kararını masaya getirdi.
AB Huawei’i Saf Dışı Bırakmak için Harekete Geçti: Yasak Yolda!
HABER GİRİŞ

Sosyal ağlarda gösterdiği hakimiyeti güvenlik endişeleri nedeniyle sorgulanan Çin’e TikTok’tan sonra bir darbe de Huawei tarafından geldi. Beyaz Saray’ın sosyal medya uygulaması TikTok üzerinden başlattığı ve İngiltere başta olmak üzere pek çok ülkenin katıldığı teknolojik ambargoya Avrupa Birliği (AB) de dahil oldu.

AB, Çin menşeli ve çok uluslu teknoloji şirketi Huawei’in yasaklanması için harekete geçti.

Londra merkezli Financial Times’ın edindiği bilgilere göre 5G ağlarında güvenlik riski oluşturma potansiyeline sahip tüm şirketlerin AB üyesi devletlerde kullanım dışı bırakılması için değerlendirmelere odaklanıldı.

Söz konusu şirketler arasında, Stockholm merkezli Ericsson’u geride bırakarak dünyanın en büyük ağ ve telekomünikasyon ekipmanı üreticisi olan Huawei başta geldi.

AB kaynakları, Brüksel’in Avrupa ülkelerinde doğan güvenlik endişelerine kayıtsız kalamayacağını ve değerlendirmelerinin ardından somut adımlar atılacağını bildirdi.

GCM Yatırım Banner

AB 2020 Hedeflerinde Huawei’i Saf Dışı Bırakmayı Planlamıştı

AB’nin bu hamlesi, iletişim çevrelerinde sürpriz bir gelişme olarak yorumlanmadı.

Birlik, 2020 yılında AB üyesi devletlerin Huawei gibi yüksek risk taşıyan 5G satıcısı şirketler için kısıtlama kararı almaya niyetli olduğunu duyurmuştu.

ABD tarafı ise daha radikal davranarak, Çinli telekomünikasyon şirketlerinin tamamen yasaklaması için baskılara devam etmişti.

Birliğin iç pazardan sorumlu yetkilisi Thierry Breton, geçen hafta Cuma günü telekomünikasyon bakanlarıyla görüşmüş, AB üyesi devletlerin üçte birinin kritik alanlarda Huawei’i yasakladığını açıklamıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.