Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

AB Gizlilik Odaklı Bazı Kripto Paraların Ticaretini Yasaklayabilir

Avrupa Birliği’nin kara para aklamayı önleme çalışmaları kapsamında, bazı altcoin’lere dair ticareti yasaklayabileceği belirtildi.
AB Gizlilik Odaklı Bazı Kripto Paraların Ticaretini Yasaklayabilir
HABER GİRİŞ

Kripto paraların düzenlenmesine yönelik çalışmalar dünyanın farklı yargı bölgelerinde devam ediyor. Bu yargı bölgelerinden Avrupa Birliği’nin kara para aklamayı önlemek adına yeni bir taslak üzerinde çalıştığı biliniyor. Taslaktan sızdırılan bilgilere göre bankaların ve kripto sağlayıcıların, bazı kripto kripto paraların ticaretinin yasaklanması gündemde.

Bu varlıkların odağında Monero, Zcash, Dash gibi gizlilik odaklı kripto paralar yer alıyor. Önerilen yasayla ilgili olarak AB üyeleri arasında müzakerelere başkanlık eden Çek yetkililerin planları, yaz boyunca kabul edilen zorlu yeni kuralların ardından anonim ödeme yöntemleri için gelecek son kısıtlama olacak.

Gizlilik Odaklı Varlıklar Hedefte

Taslakta “Kredi kuruluşlarının, finansal kurumların ve kripto varlık hizmet sağlayıcılarının anonimliği artıran madeni paraları tutması yasaklanacak” ifadeleri yer alıyor. Konuyla ilgili bir diplomat, tasarının izlenebilirliği önlemek için özel olarak tasarlanmış kripto varlıklarından kaynaklanan riskten kaçınmayı amaçladığını söyledi.

Kapalı kapılar ardında yürütülen müzakerelerle ilgili adının gizli kalması koşuluyla konuşan diplomat, Çek önerisinin metni müzakere eden ülkelerden gelen bir talebe yanıt verdiğini belirtti.

Kara Para Aklamayı Önleme Yönetmeliği, Temmuz 2021’de Avrupa Komisyonu tarafından büyük nakit işlemlerini de yasaklayacak ve büyük finans kurumlarındaki uygulamaları inceleyecek bir paketin parçası olarak önerildi. Plana göre kripto varlık sağlayıcıları, 1.000 euronun altındaki işlemler için bile müşterilerin kimliğini doğrulamasını zorunlu kılacak.

GCM Yatırım Banner

Avrupa Parlamentosu’ndaki milletvekilleri kara paranın metaverse, merkezi olmayan finans ve NFT’ler yoluyla aklanmasına odaklandılar. Tasarının yasalaşması için hem Konsey hem de Avrupa Parlamentosu tarafından kabul edilmesi gerekiyor.

ABD Hazine Bakanlığı, Ağustos ayında, Kuzey Kore’nin silah programı için para toplamak için kullanıldığını söylediği Ethereum tabanlı gizlilik aracı Tornado Cash’e yönelik yaptırımlar uygulamıştı. Bu merkeziyetsiz bir platform için uygulanan ilk yaptırım oldu.

Kabul edilen ancak henüz yürürlükte olmayan AB’nin kendi Kripto Varlık Piyasaları Yönetmeliği (MiCA), borsaların, sahiplerini belirlemedikçe anonim kripto varlıklarının alım satımına izin vermesini engelliyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.