Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

AB: Gazze’nin Topyekün Kuşatılması Uluslararası Hukuka Aykırı

Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel, İsrail'in kendini savunma hakkı olmasına rağmen, bunun hukuk normlarına uygun olması gerektiğini söyledi.
AB: Gazze’nin Topyekün Kuşatılması Uluslararası Hukuka Aykırı
HABER GİRİŞ

Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel, Kahire’de Gazze’deki gelişmelerin ele alındığı “Kahire Barış Zirvesi”nde açıklamalarda bulundu. Michel, İsrail’in kendini savunma hakkını onayladıklarını ancak bunun uluslararası hukuk içinde uygulanması gerektiğini söyledi.

Michel, AB’nin, iki dünya savaşının ardından kurulan bir siyasi proje olduğunu belirterek, bloğun kuruluş anlaşmasında yer alan ve Birliğin “barış, güvenlik, gezegenin kalkınması, dayanışma, halkların birbirine saygı duyması, başta çocuklarınki olmak üzere insan haklarının korunması, uluslararası hukukun sıkı şekilde uygulanması ve geliştirilmesi” konularına katkı yapmasını öngören 3. maddesini hatırlattı.

AB yetkilisi çifte standardın olmaması gerektiğini ve bunun düz bir çizgi olması gerektiğini söyledi. Michel, AB olarak Hamas’ın İsrail’e saldırılarını kınadıklarını, rehinelerin serbest bırakılması çağrısı yaptıklarını hatırlattı.

İsrail’in kuşatması altındaki Gazze’ye acilen insani yardımların ulaştırılması gerektiğinin altını çizen Michel, “Topyekun kuşatma uluslararası hukuka aykırıdır” diye konuştu.

Michel bölgedeki tırmanışı engellemek, şiddet döngüsünü sonlandırmak için herkese sorumluluk düştüğünü belirtti. Konuşmasında, İsrail-Filistin meselesinde iki devletli kalıcı çözüm için her türlü çabanın yürütülmesinin önemine vurgu yaptı.

GCM Yatırım Banner

İsrail’in Gazze saldırılarında ölü ve yaralı sayısı sürekli artmaya devam ediyor. Filistin Sağlık Bakanlığı, saldırılar sonucu hayatını kaybedenlerin sayısının bin 756’sı çocuk olmak üzere 4 bin 385’e yükseldiğini duyurdu. Açıklamada hayatını kaybedenlerin yüzde 70’ini çocuklar, kadınlar ve yaşlıların oluşturduğu ifade edildi. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.