Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

AB Dondurulmuş Rus Varlıklarının Kullanılmasını Önermeye Hazır

Avrupa Komisyonu Sözcüsü Christian Wigard, dondurulmuş Rus varlıklarının kullanılmasına ilişkin yasal bir teklif sunmaya hazır olduklarını söyledi.
AB Dondurulmuş Rus Varlıklarının Kullanılmasını Önermeye Hazır
HABER GİRİŞ

Avrupa Komisyonu Sözcüsü Christian Wigand, Avrupa Birliği (AB) üye ülkelerinin görüşlerini de dikkate alarak dondurulmuş Rus varlıklarının kullanılmasına ilişkin yasal açıdan sağlam bir teklif sunmaya hazır olduklarını söyledi.

Wigand, Avrupa Komisyonu’nun, çeşitli seçenekleri araştırmak üzere AB Konseyi İspanya dönem başkanlığıyla birlikte konu üzerinde çalışmalarını sürdürdüğünü belirtti.

“Uluslararası Düzeyde Koordine Etmek Önceliğimiz”

Salı günü Brüksel’de düzenlenen basın toplantısında konuşan Wigand, “AB üye ülkeleriyle yapılan görüşmeleri dikkate alarak yasal bir teklif sunmaya hazırız” dedi.

Sözlerinin devamında, “Bu konuyu uluslararası düzeyde koordine etmek bizim için de önemli olduğundan G7 ortaklarımızla da yoğun temaslar yürütüyoruz” ifadesini kullandı.

Wigand önerinin ne zaman kamuoyuna açıklanacağını belirtmedi.

GCM Yatırım Banner

Avrupalı liderlerin konuyu 29-30 Haziran tarihlerinde yapılacak Avrupa Konseyi toplantısında ele alacaklarını söyledi.

Avrupa Komisyonu Sözcüsü, Temmuz sonunda Brüksel’de gazetecilere yaptığı açıklamada Avrupa Komisyonu’nun dondurulmuş Rus varlıklarının Ukrayna’nın çıkarları doğrultusunda kullanılmasına ilişkin bir yasa teklifini sonbaharda gündeme getirebileceğini söylemişti.

Michel: Varlıkların Ukrayna’nın Geleceği için Kullanılması Adil

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ve AB Konseyi Başkanı Charles Michel, Haziran sonunda Brüksel’de gerçekleştirilen AB Liderler Zirvesi bitiminde düzenlenen basın toplantısında konuya dair açıklamalarda bulunmuştu.

Michel, dondurulmuş varlıkların Ukrayna için kullanılması konusunda çabaları ortaklarla birlikte sürdürmek gerektiğini söylerken, “Bu paranın bir kısmının, Ukrayna’nın geleceği için kullanılmasının adil olacağını düşünüyoruz” ifadesini kullanmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.