Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

AB Dijital Hizmetlere Yönelik Tarihi Anlaşmayı Duyurdu

Avrupa Birliği, bugün yeni bir yasa üzerinde anlaştı. Teknoloji devlerine katı kurallar getiren yasaya uyulmaması durumunda sert yaptırımlar uygulanacak.
AB Dijital Hizmetlere Yönelik Tarihi Anlaşmayı Duyurdu
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Avrupa Parlamentosu ve Avrupa Birliği (AB) üye ülkeleri bugün erken saatlerde Dijital Hizmetler Yasası üzerinde anlaşmaya vardıklarını duyurdu.

Yasanın Facebook, YouTube ve Twitter gibi dijital platformların içeriklerinin kullanıcılar için daha güvenli olmasını sağlamayı amaçladığı belirtildi.

Teknoloji devlerinin yasa dışı içeriklerden hızla kurtulmasını gerektirecek Dijital Hizmetler Yasası’na uyulmaması durumunda şirketlerin küresel yıllık gelirlerinin yüzde 6’sına kadar para cezası uygulanabilecek.

Yapılan açıklamada düzenlenen aktörlerin doğası ve ilgili denetimin yenilikçi yönü ile yasanın dijital düzenleme alanında dünyada bir ilk olduğu belirtildi.

Dijital alanı yasa dışı içeriğin yayılmasına karşı korumayı ve kullanıcıların temel haklarının korunmasını amaçlayan yasa AB’de hizmet sunan tüm çevrimiçi aracılar için geçerli olacağı aktarıldı.

GCM Yatırım Banner

Bununla birlikte getirilen yükümlülükler, ilgili hizmetlerin niteliği ve kullanıcı sayısına orantılı olacak.

Avrupa Birliği’nde aylık 45 milyondan fazla aktif kullanıcısı olan hizmetler, çok büyük çevrimiçi platformlar ve çok büyük arama motorları kategorisine girecek.

Bununla birlikte iç pazarda start-up’ların ve daha küçük işletmelerin gelişimini güvence altına almak için AB’de aylık 45 milyonun altında aktif kullanıcısı olan mikro ve küçük işletmeler bazı yeni yükümlülüklerden muaf tutulacak.

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Dijital Hizmetler Yasası için varılan anlaşmayı “tarihi” olarak ifade ederken şöyle dedi:

“Yeni kurallarımız kullanıcıları çevrimiçi ortamda koruyacak, ifade özgürlüğü ve işletmeler için fırsatlar sağlayacaktır. Çevrimdışı olarak yasa dışı olan, AB’de çevrimiçi olarak fiilen yasa dışı olacaktır. Dünya çapındaki insanlar, iş dünyası ve ülkeler için güçlü bir sinyal.”

Avrupa Komisyonu’nun Rekabetten Sorumlu Üyesi Margrethe Vestager, Twitter hesabından yayımladığı videoda çevrimdışı yasa dışı olanın çevrimiçi olarak da yasadışı görülmesi ve ele alınmasının artık bir slogan olmadığını dile getirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.