Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

AB Çağrıda Bulundu: Azerbaycan ve Ermenistan Ateşkese Uymalı

Borrell, Azerbaycan ve Ermenistan arasında dürüst bir arabulucu olarak hareket edeceklerini duyurdu. Habere dair detaylar aşağıda;
AB Çağrıda Bulundu: Azerbaycan ve Ermenistan Ateşkese Uymalı
Yorum

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Ermenistan ve Azerbaycan sınırında yaşanan çatışmalara yönelik açıklamalarda bulundu. Sınırda ciddi çatışmaların yaşandığını ve rapor edilen can kayıplarının olduğuna işaret etti.

Borell konuya ilişkin olarak, “Düşmanlıkların durdurulması ve müzakere masasına geri dönülmesi zorunludur.” diyerek yorumda bulundu.

Tüm güçlerin yaşanan gerginlikten önceki konumlarına dönmesi gerektiğini paylaşan Borrell, tarafların ateşkese tam anlamıyla saygı göstermesi gerektiğini belirtti.

Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel’in her iki ülkenin liderleriyle temas halinde olduğunu bildirerek, kendisinin de ilgili dışişleri bakanları ile görüştüğünü aktardı.

Borrell, Ermenistan ve Azerbaycan arasında dürüst bir arabulucu olarak hareket etmeye devam edeceklerinin bilgisini verdi. AB’nin tüm halkın yararına güvenli ve barış içinde bir Güney Kafkasya için yardımcı olunacağını kaydetti.

AB Özel Temsilcisi Toivo Klaar’ın gerilimi düşürmeyi desteklemek için ziyaretlerde bulunacağını ileten Borrell, Ermeni ve Azeri liderlerinin arasındaki Brüksel diyalog sürecinin sonraki adımlarının görüşüleceği eklendi.

Azerbaycan ve Ermenistan Süreci

Azerbaycan Savunma Bakanlığı bu sabah, Ermenistan’ın dün akşam saatlerinde silahlı kuvvetlerle büyük çaplı provokasyonlar gerçekleştirdiğini duyurmuştu. Çatışmanın ise Daşkesen, Kelbecer ve Laçın yönlerinde olduğu kaydedilmişti.

2020 yılında iki ülke arasında Dağlık Karabağ Savaşı yaşandı. Çatışmalar 44 gün sürdü. Çok sayıda ülke ve Birleşmiş Milletler (BM) çatışmayı kınadı. Her iki tarafı da gerilimi azaltmaya çağırdı.

Dağlık Karabağ’ın ikinci en büyük şehri Şuşa’nın Azerbaycan’ın kontrolüne geçmesiyle birlikte Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arabuluculuk yaptı.

Arabuluculuğun ardından Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan arasında ateşkes anlaşması imzalandı. Tüm çatışmalara 10 Kasım 2020 tarihinde son verildi.

Savaş Azerbaycan’ın askeri ve diplomatik zaferi ile sonuçlandı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu