Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

AB, Bankaların Kripto Varlıklarına Yeni Zorunluluklar Getiriyor

Avrupa Parlamentosu’nun Ekonomik ve Parasal İşler Komitesi’nde yapılan oylama, bankaların tuttuğu kripto varlıklara yönelik yeni düzenlemeleri içeriyor.
AB, Bankaların Kripto Varlıklarına Yeni Zorunluluklar Getiriyor
HABER GİRİŞ

Avrupa Parlamentosu’nun Ekonomik ve Parasal İşler Komitesi, kripto tutmak isteyen bankalara katı kısıtlamalar getiren yeni bir düzenlemeyi oyladı. Planlanan önlemler, Avrupa Komisyonu daha kapsamlı bir teklifte bulunmadan önce Bitcoin ve Ethereum borç verenlerin elinde tutabileceği desteklenmeyen varlıkların miktarını sınırlayacak uluslararası normlara yasal çerçeve getiriyor.

Parlamentonun en büyük siyasi grubunun ekonomik sözcüsü Markus Ferber, “bankaların kriptoda tuttukları her euro için kendi sermayelerinde euro tutmaları gerekecek. Kripto dünyasındaki istikrarsızlığın finansal sisteme sıçramasını önlemeyi hedefliyoruz” açıklamasında bulundu. Geçtiğimiz birkaç yılda kripto varlıkların yüksek riskli yatırımlar olduğunu gördüklerini vurguladı.

Bankalar Birliği Endişeli

Yatırım bankaları gibi geleneksel finans kuruluşlarını temsil eden bir lobi grubu olan Avrupa Finansal Piyasalar Birliği (AFME), değişikliğin kapsamının çok geniş olabileceğine dair endişelerini dile getirdi.

AFME mevzuatta kripto varlıkların tanımının olmadığını belirterek, düzenlemenin tokenize edilmiş menkul kıymetler ve geçici muamelenin hedeflendiği geleneksel olmayan kripto varlıklar için geçerli olabileceğini açıkladı.

Hareket, sektör için uluslararası standart belirleyici olan Basel Bankacılık Denetimi Komitesi tarafından belirlenen ve desteklenmeyen kripto varlıklarına mümkün olan en yüksek risk ağırlığının verilmesini ve aynı zamanda bir bankanın oranıyla sınırlandırılmasını öneren kuralları içeriyor.

GCM Yatırım Banner

Düzenlemenin yasal hale gelmesi için Avrupa Parlamentosu’nun onayına ihtiyacı var. Bunun yan sıra Avrupa Birliği Konseyi’nde (AB) bir araya gelen ulusal maliye bakanları ile müzakere edilmesi gerekiyor.

Kripto Varlıklar için Vergi Teklifi

Avrupa Parlamentosu tarafından kriptoya yönelik bir düzenleme talebi ise vergi toplanmasına yönelik oldu. Milletvekilleri, bloğun yaklaşık 170 milyar euroluk yıllık bütçesini finanse etmek için kripto varlıklarına vergi getirilmesini teklif etti.

Taslak raporda yer alan seçenekler arasında yatırımcıların sermaye kazançları, işlemleri veya madenciliği üzerindeki vergiler yer alıyor.

Fransız milletvekili Valérie Hayer ve Portekizli sosyal demokrat José Manuel Fernandes tarafından hazırlanan rapor, gelirleri Avrupa bütçesine akacak olan kripto varlıklara Avrupa vergisi getirilmesini öneriyor. Kripto varlıklarını AB düzeyinde düzenlemenin daha verimli olduğu belirtildi.

Komitedeki diğer milletvekillerinin raporda değişiklik önermek için 2 Şubat’a kadar süreleri bulunuyor. Avrupa Merkez Bankası yönetim kurulu üyesi Fabio Panetta daha önce vergilendirmenin, özellikle Bitcoin madenciliğinde kullanılan çalışma kanıtı teknolojisinden kaynaklanan kriptonun çevresel maliyetlerini ele almak için kullanılabileceğini söylemişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.