Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

AB, Kripto Varlık Düzenlemesi MiCA Oylamasını Yine Erteledi

Avrupa Birliği’nin uzun zamandır üzerinde çalıştığı kripto varlık düzenlemesi bir kez daha ertelendi. Son gelişmeler haberde...
AB, Kripto Varlık Düzenlemesi MiCA Oylamasını Yine Erteledi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Avrupa Birliği’nin dönüm noktası niteliğindeki kripto düzenlemesi Kripto Varlık Piyasaları (MiCA) oylaması, Nisan ayına ertelendi. Bu yeni kuralların Nisan ayına kadar uygulanmayacağı anlamına geliyor.

AB Parlamentosu’ndan bir yetkili, gecikmenin “teknik” olduğunu ve büyük olasılıkla yaklaşık 400 sayfalık dosyanın bloğun 24 resmi diline çevrilmesindeki sorunlardan kaynaklandığını söyledi. Daha önce 2022 yılı sonuna kadar gerçekleşmesi beklenen Meclis genel kurulundaki oylama da çeviri sorunları nedeniyle Kasım ayında Şubat ayına ertelenmişti.

MiCA En Büyük Düzenleme Olacak

MiCA, AB’nin kripto sektörüne ilk düzenleyici çerçevelerinden biridir. Düzenleme AB’de kripto hizmetleri sunan lisans firmaları için kurallar koyarken, stablecoin ihracını da regüle ediyor.

Nihai oylamanın ertelenmesi nedeniyle, Avrupa mali düzenleyicilerinin uygulama kurallarının taslağını hazırlamaya başlamadan önce daha uzun süre beklemeleri gerekiyor. Avrupa Menkul Kıymetler ve Piyasalar Otoritesi ve Avrupa Bankacılık Otoritesi gibi organların, MiCA resmi olarak onaylandıktan sonra teknik standartları hazırlamak için 12 ila 18 ayları olacak.

Geri alınan tek düzenleme MiCA değil. Beraber uygulanması planlanan Fon Transferi Yönetmeliği (TFR) de Nisan ayına ertelenmiş oldu. TFR, kripto transferlerinin hem alıcı hem de alıcı tarafında ‘müşterinizi tanıyın’ bilgilerini içermesini gerektiriyor.

GCM Yatırım Banner

Sektöre Yönelik Düzenleme Çağrıları Arttı

Bazı Avrupa ülkeleri, kripto pazarlarında geride kalan çalkantılı bir yıl sonrası, daha katı kripto düzenlemesi için talepte bulunuyor. Fransız politika yapıcılar ve merkez bankacıları, 2023’te zorunlu kripto firması lisanslamasının uygulanmasını istiyor.

Geçen yıl kripto piyasasındaki sarsıntı, Terra ekosisteminin çöküşü ve ABD merkezli borsa FTX’in iflasını beraberinde getirmişti. Bu olaylar sonrası dijital varlıklara yönelik düzenleme çağrıları sıklaştı. 2023 yılında sektöre yönelik daha katı düzenlemeler getirilmesine kesin gözüyle bakılıyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.