Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

AA Finans: Enflasyon Yıllık Bazda Yüzde 55,74’e Gerileyecek

AA Finans, Şubat ayı enflasyon beklenti anketi sonuçlarını açıkladı. İşte ekonomistlerin beklentisi...
AA Finans: Enflasyon Yıllık Bazda Yüzde 55,74’e Gerileyecek
Yorum

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından 3 Mart’ta açıklanacak olan Şubat ayı enflasyon oranı öncesinde, AA Finans’ın Enflasyon Beklenti Anketi yayımlandı.

Buna göre ankete katılan 17 ekonomist Tüketici Fiyat Endeksi’nin (TÜFE) yüzde 3,52 artmasını bekliyor.

Ankete katılan ekonomistlerin Şubat ayı için enflasyon beklentisi en düşük yüzde 1,70 ve en yüksek yüzde 5,10 aralığında yer aldı.

“Enflasyon Yıllık Bazda Yüzde 55,74’e Gerileyecek”

Ekonomistler Şubat ayı enflasyon beklentilerinin ortalamasına göre bir önceki ay yüzde 57,68 olan yıllık enflasyonun, yüzde 55,74’e gerileyeceğini hesapladı. Ayrıca 2023 sonu enflasyon beklentilerini  51,57 düzeyinde olacağını açıkladı.

Bu gelişmelerin öncesinde TÜİK Ocak ayı enflasyonu yüzde 57,68 olarak açıklamıştı. Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG) ise Ocak ayında enflasyonun aylık bazda 9,26 yıllık bazda ise 121,62 oranında arttığını duyurmuştu. AA Finans Ocak ayı enflasyon beklentisini yüzde 55,26 olarak kaydetmişti.

TÜİK verilerinden önce bugün İstanbul Ticaret Odası (İTO) Şubat 2023 dönemi İstanbul ücretliler geçinme indeksi sonuçlarını yayımladı. Buna göre indeks aylık bazda yüzde 3,83, yıllık bazda ise yüzde 78,62 olarak açıkladı.

Kaynak: AA

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu