Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

AA Finans: Enflasyon Yıl Sonunda Yüzde 50’nin Altına İnecek

Ekonomistlerin yılın ilk ayına ilişkin enflasyon beklentileri açıklandı. Sonuçlara göre enflasyondaki yıllık artışın yıl sonunda yüzde 50’nin altına inmesi bekleniyor.
AA Finans: Enflasyon Yıl Sonunda Yüzde 50’nin Altına İnecek
HABER GİRİŞ

Yüksek enflasyon verileriyle geçen 2022’de Kasım ayından itibaren baz etkisiyle birlikte enflasyondaki artış hızının gerilemeye başlamasının ardından 2023’te söz konusu gerilemenin görülüp görülmeyeceğine ilişkin merak sürüyor.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), yeni yılın ilk enflasyon verisini bu hafta Cuma günü açıklamadan önce AA Finans Enflasyon Beklenti Anketi sonuçları paylaşıldı.

Ankete katılan ekonomistlerin beklentilerine göre tüketici fiyat endeksi (TÜFE ) Ocak ayında aylık bazda yüzde 3,66 oranında artış kaydedecek.

Toplam 11 ekonomistin katıldığı ankette, enflasyon beklentileri en düşük yüzde 1,90 olurken, en yüksek değer yüzde 5,95 aralığında oldu. Ortalama alındığında ulaşılan rakam yüzde 3,66 olarak açıklandı.

Böylece bir önceki ayın verisiyle karşılaştırma yapıldığında Ocak’taki aylık artışta yüksek rakamların kayda geçeceği tahmin edildi.

GCM Yatırım Banner

TÜİK verilerine göre Aralık’ta enflasyondaki aylık artış yüzde 1,18 oranında olmuştu.

Ocak’ta Yıllık Enflasyon Beklentisi Yüzde 53,26

Anket sonuçlarından elde edilen ortalamaya göre Ocak ayında yıllık enflasyonun yüzde 53,26 oranında gelmesi bekleniyor.

Aralık ayı enflasyon verilerinde TÜİK, TÜFE’deki yıllık artışı yüzde 64,27 olarak açıklamıştı.

2023’ün Yüzde 44,55’lik Enflasyonla Kapanması Bekleniyor

Geçen yılın sonunda baz etkisinin rüzgarını arkasına alan enflasyon verileri, görece iyimser bir tablo oluşturmuştu.

Ekonomistler, bu tablonun yıl boyunca korunacağını ve 2023’ün sonunda yıllık enflasyonun yüzde 44,55’e gerilemesini beklediklerini paylaştı. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.