Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

AA Finans Anketi Sonuçlandı! “Enflasyon Yüzde 47,27’ye Çıkacak”

TÜİK tarafından Temmuz ayı enflasyonun açıklanmasına günler kala AA Finans Enflasyon Beklenti Anketi sonuçları açıklandı. İşte ekonomistlerin beklentisi...
AA Finans Anketi Sonuçlandı! “Enflasyon Yüzde 47,27’ye Çıkacak”
Yorum

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK), Haziran ayında enflasyonun yıllık bazda yüzde 38,21, aylık bazda yüzde 3,92 oranında arttığını açıklamasından sonra gözler Temmuz ayı ayı enflasyon oranına çevrildi. AA Finans’ın Temmuz ayına yönelik Enflasyon Beklenti Anketi açıklandı.

Buna göre AA Finans’ın anketine katılan 17 ekonomist 3 Ağustos Perşembe günü açıklanacak Temmuz ayı enflasyonuna yönelik beklentilerini açıkladı.

Ankete katılan ekonomistlerin ortalama enflasyon beklentisi yüzde 9,07’lik artış oldu. En düşük beklenti yüzde 7,50, en yüksek beklenti yüzde 10,60 oldu.

Söz konusu beklentiye göre enflasyonun yüzde 38,21’den yüzde 47,27’ye çıkacağı hesaplanıyor. Bunun yanında ekonomistlerin 2023 sonu enflasyon beklentisi Temmuz’da yüzde 61,01’e yükseldi.

Ekonomistlerin Haziran ayı beklentisi yüzde 3,91’lik artış olmuştu. TÜİK, Haziran’da enflasyonun yüzde 3,92 arttığını açıklamıştı. Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG) ise Haziran’da enflasyonun aylık bazda yüzde 8,54, yıllık bazda yüzde 108,58 arttığını duyurmuştu.

Kaynak: AA

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu