Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

8 Yılın En Düşük Gerilini Alan Samsung Borsada Düşüş Yaşıyor

Gelirinde yaşadığı 8 yıllık gerilemeyle ekonomik şok yaşayan Samsun’un hisselerinde kırmızı mumlar birbiri ardına geldi.
8 Yılın En Düşük Gerilini Alan Samsung Borsada Düşüş Yaşıyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Pandeminin yarattığı olumsuz yansımalar, dünyanın en büyük bilgi teknolojileri şirketleri arasında yer alan Samsung Electronics’in kârını eritti. Geçen yılın son çeyreğinde çarpıcı düşüşler yaşadığını bildiren şirketten bugün açıklama geldi.

Güney Kore merkezli teknoloji devinden yapılan açıklamada, küresel ekonomideki zayıf tüketimin teknoloji sektörünü kötü etkilediğine vurgu yapıldı.

Arz zincirindeki kırılmanın yaşattığı sarsıntının etkileri sürerken, yüksek enflasyon baskısı altında tüketicilerin elektronik ürünler için olan talebinin baskılanmasının ardından şirketin 2022’nin son çeyrek kârında yüzde 70’e yakın düşüş kaydedildiği açıklandı.

Yılı ciddi bir kayıpla kapatan marka, son çeyrekte 3,5 milyar dolara karşılık gelen 4,3 trilyon wonluk faaliyet kârında yıllık yüzde 69 düşüş yaşadı.

Bu düşüşle 2014’ün üçüncü çeyreğinden beri en büyük gelir düşüşü yaşadı. Gelirinde yüzde 8’lik erime yaşayan Samsung’un net kârı 70,46 trilyon wona (57,2 milyar dolar) çekildi.

GCM Yatırım Banner

İletken işinden elde ettiği yıllık kâr oranı ise 7.1 milyar dolara tekabül eden 8.83 trilyon wondan, 219 milyon dolara karşılık gelen 270 milyar wona geriledi.

Samsung Yeni Yılda Daha Çok Talep Düşüşü Bekliyor

Teknoloji devi, pandemi döneminde eve kapanan tüketicilerin teknoloji ürünlerine yönelmesiyle siparişlerinde önemli kazanımlar elde etmişti.

Pandeminin ilk iki yılında görece iyi durumda olan Samsung için ekonomilerin düşük büyüme rakamları, yüksek enflasyon, resesyon endişeleri ve savaş ortamının yarattığı belirsizlikle rüzgar tersten esmeye başladı.

Hala süren çip krizinin de etkisiyle gelirinde daha çok düşüş bekleyen şirket, akıllı telefonlar başta olmak üzere kimi ürünler için talepte yeni yılın ilk çeyreğinde daha çok düşüş tahminini paylaştı.

Samsung, yıllık yüzde 17 yakın düşüş kaydeden hisselerinde bugün itibarıyla günlük yaklaşık yüzde 4 çekilme yaşadı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.