Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Samsung 2022’nin Son Çeyreğinde Düşük Kar Bildirdi

Elektronik eşyalara olan talebin azalmasıyla Samsung’un dördüncü çeyrek satış ve faaliyet karında sert düşüş yaşandı.
Samsung 2022’nin Son Çeyreğinde Düşük Kar Bildirdi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Güney Kore merkezli teknoloji ürünleri üreticisi Samsung Electronics Co. 2022 yılının dördüncü çeyrek finansal verilerini açıkladı. Şirket Ekim, Kasım ve Aralık aylarını kapsayan dönemde 70 trilyon Kore wonu tutarında konsolide satış bildirdi. Söz konusu rakam bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 9 oranında azaldı.

Yıllık bazda yüzde 69 azalan faaliyet karı 13,87 trilyon wondan, 4,3 trilyon wona geriledi. 2022 yılının üçüncü çeyreğinde 76,78 trilyon won satış ve 10,85 trilyon won faaliyet karı açıklamıştı.

Verilerdeki düşüşün küresel ekonomide yaşanan sıkıntıların çip fiyatlarını düşürmesinden, akıllı telefon ve televizyon gibi elektronik eşyalara talebin azalmasından kaynaklandığı belirtildi.

8 yılın en düşük faaliyet karını bildiren Samsung’un, bu yılın ilk çeyreğinde de zayıf performans göstermesi bekleniyor.

Samsung’tan Sürdürülebilir Gelecek Vurgusu

Dün Las Vegas’ta düzenlenen dünyanın en büyük tüketici elektroniği ve bilgi teknolojisi fuarı CES’e katılan Samsung, SmartThings tarafından desteklenen ve şirketin yenilikçiliği sürdürülebilirlik ile nasıl birleştirdiğine dair son bilgileri tanıttı.

GCM Yatırım Banner

Şirketin geçen yıl yapılan fuarda ultra düşük güçlü yarı iletkenler ve eko-bilinçli ürün geliştirme gibi yenilikçi teknolojiler yoluyla iklim kriziyle mücadele yaklaşımı hedefini sunduğu hatırlatıldı.

Bu yıl ise kaynak dolaşımını artırmaya yönelik son çabaları ve çevreye duyarlı bir teknoloji ekosistemi oluşturmak için geliştirdiği ürünler ve yenilikler de dahil olmak üzere iklim değişikliğiyle mücadele için harekete geçme taahhüdünü daha net bir şekilde ortaya koyduğu belirtildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.