Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

72 Bin Doları Aşan Bitcoin Uçuşunu Sürdürüyor! İşte 4 Ana Sebep!

70 bin doların ardından 72 bin dolar seviyesini de aşan Bitcoin'in fiyatındaki hızlı yükseliş sürüyor. Peki, bu yükselişin nedenleri neler? İşte detaylar...
72 Bin Doları Aşan Bitcoin Uçuşunu Sürdürüyor! İşte 4 Ana Sebep!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Amiral kripto para birimi Bitcoin (BTC), Avrupa işlem saatlerinin başlamasıyla birlikte geçen hafta belirlemiş olduğu tüm zamanların en yüksek seviyesini de aşarak 72 bin dolar gibi önemli bir kilometre taşını geride bıraktı. BTC fiyatının, haber yazımı itibarıyla 72,242.51 dolar noktasına kadar yükseldiği gözlemlendi.

Bu artış, yatırımcı güvenini artıran ve kripto para piyasasında bir satın alma faaliyeti dalgasını tetikleyen çeşitli unsurların kombinasyonuna bağlanabilir.

Piyasa uzmanları, bu benzersiz ve göz alıcı ralliyi yönlendiren özellikle dört temel unsura dikkat çekiyor:

Londra Borsası, Bitcoin ve Ethereum ETN’lerini Kucaklıyor

Fiyat artışından hemen önce gündeme düşen haber dikkat çekiciydi. Buna göre Londra Menkul Kıymetler Borsası (LSE), yılın ikinci çeyreğinde kripto varlık destekli borsada işlem gören tahviller olarak nitelendirilen Bitcoin ve Ethereum ETN’lerinin kabulü için başvuruları kabul etmeyi planladığını açıkladı.

Kesin lansman tarihi henüz teyit edilmemiş olsa da bu hamle, ana akım finans piyasalarının kripto para birimlerini kabul etmesine yönelik önemli bir adım anlamına geliyor. Kripto ETN’lerinin dünyanın en eski borsalarından birine dahil edilmesi, dijital varlıklara yönelik artan kurumsal ilginin altını çiziyor ve kripto piyasasına yeni bir yatırımcı dalgası çekmesi bekleniyor.

GCM Yatırım Banner

Pazardaki “Short Squeeze” Etkisi

Geleneksel finans portföy yöneticisi Bitcoin Munger’ın, sosyal medya platformu X hesabından yaptığı Bitcoin fiyatını yeni zirvelere taşıyacak short squeeze (kısa pozisyon sıkışması) öngörüsü gerçekleşti. Söz konusu sıkışma, varlık fiyatının beklenmedik bir şekilde yükselmesi sonucu oluşmaktadır.

Bitcoin Munger Short Squeeze Olayına Dikkat Çekmişti
Kaynak: X / @bitcoinmunger

Coinglass verilerine göre BTC fiyatının 71 bin dolara yükselişi sırasında yaklaşık 23,5 milyon dolarlık short pozisyonun tasfiye edilmiş olması bunun bir kanıtı oldu.

Sermaye Akışında Tether’in Rolü

Hafta sonu ve geçen hafta boyunca piyasaya yeni para girişi oldu. Zincir üstü analiz firması Lookonchain’in bildirdiğine göre önde gelen stablecoin Tether (USDT) cephesinde önemli gelişmeler oldu: “Tether Hazinesi, tekrar 2 milyar USDT bastı! Ve sadece bir hafta içinde Tron ve Ethereum’da 5 milyar USDT basıldı!”

Lookonchain Verileri Tether Basımlarının Arttığını Ortaya Koydu
Kaynak: X / @lookonchain

Kayda değer işlemlerden biri, bir balina ya da kurumun Tether Hazinesinden 261,6 milyon USDT alıp Binance borsasına yatırmasıydı. Bu durum, büyük alım satım işlemleri için önemli bir hazırlık faaliyeti olduğunu gösteriyordu.

Bitcoin ETF’leri için Artan Talep

Amerika Birleşik Devletleri’nde Bitcoin borsa yatırım fonlarını (ETF’ler) çevreleyen coşku olağanüstü oldu. Bitwise’ın CIO’su Matt Hougan yatırım uzmanlarına gönderdiği bir notta, “Bitcoin ETF’leri, 11 Ocak’ta ABD’de piyasaya sürüldüklerinden bu yana 7,5 milyar dolardan fazla net yeni varlık çekerek, birçoğunu tüm zamanların en başarılı ETF lansmanları arasına soktu.” dedi.

Hougan sözlerine şöyle devam etti: “Bitwise olarak mevcut alıcılarımız arasında kayıtlı yatırım danışmanları (RIA’lar), aile ofisleri ve risk sermayesi fonları bulunuyor. İleriye dönük olarak, trilyonlarca dolarlık varlığı temsil eden büyük aracı kurumlar, kurumsal danışmanlar ve büyük şirketlerle görüşmelerimiz devam ediyor.”

CIO, ayrıca mevcut eğilimlere dayanarak, bu üç gruptan ilk önemli akışların 2024’ün ikinci çeyreğinde görüleceğini ve bu yatırımcıların yeni ürünlerle daha rahat hale gelmesiyle bu akışların yıl boyunca hızlanacağını düşündüğünü ifade etti.

Bu görüş, Bitcoin ETF’lerine ana akım bir yatırım seçeneği olarak artan bir güvenin altını çiziyor ve yılın ikinci çeyreğinden itibaren bu kuruluşlardan önemli sermaye girişi beklentileri ile Bitcoin’in geleceği için yükseliş görünümüne işaret ediyor.

BTC Fiyatı Bugün 72 Bin Doları Aştı
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

BTC fiyatı, haber yazımı itibarıyla 72 bin dolara yakın seyrini sürdürüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.