Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

521 Milyar Liralık Borca Yapılandırma İmkanı Geliyor

Kamuya olan borçların yapılandırılmasıyla ilgili kanun teklifi kapsamına, toplam 521 milyar lira alacak girdiği açıklandı. Detaylar haberde...
521 Milyar Liralık Borca Yapılandırma İmkanı Geliyor
HABER GİRİŞ

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşmeleri devam eden “kamuya olan borçların yapılandırılmasına ilişkin kanun teklifi” ile ilgili detaylar geliyor. Konuya yönelik yapılan analiz sonucunda vergi dairlerine ödenmesi gerek miktar dikkat çekti.

Anadolu Ajansı muhabiri tarafından Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin Etki Analizi yapıldı.

Buna göre söz konusu teklifin kesinleşmiş alacaklar ile ilgili yapılandırma hükümlerinin kapsamına, vergi dairelerine ödenmesi gereken toplam 521 milyar lira alacak giriyor.

Ayrıca teklif kapsamında 14 milyon 156 bin 341 kişinin vergi dairlerine borçlu olduğu ifade edildi. Borcu terkin edilecek 7 milyon 691 bin 666 kişi düşüldüğünde, borçlu sayısının 6 milyon 464 bin 675 olduğu ifade edildi.

2 bin liranın altındaki borçların silinmesinin ön görüldüğü aktarıldı. Bu düzenleme ile vergi dairesine borçlu olan 7,6 milyon kişinin  4,6 milyar lira borcunun silineceği bildirildi.

GCM Yatırım Banner

“Genç Girişimcilerin Kazanç İstisnası Tutarı da Güncelleniyor”

Yapılandırma kapsamına kesinleşmemiş veya dava safhasında bulunan alacakların dahil edildiği ifade edildi. Bu kapsamda vergi dairleri için dava sayısının 215 bin 511 olduğu kaydedildi. Derdest davalarda ihtilaf konusu vergi ve ceza tutarının ise 181,2 milyar lira olduğu aktarıldı.

Söz konusu kanun ile vergi dairelerince 43,5 milyar lira ve Sosyal Güvenlik Kurumunca 47,8 milyar lira tahsilat yapılmasının beklendiği bildirildi.

Bunun yanında Türkiye’ye izinsiz giriş yapan yabancılara kesilen fakat yurt dışında bulunmaları nedeniyle tahsil kabiliyeti bulunmayan idari para cezalarının da terkin edileceği aktarıldı. Böylece 165 milyon 137 bin 779 liralık borcun terkin edileceği kaydedildi.

Düzenleme kapsamında yer alan genç girişimcilere sağlanan kazanç istisnası tutarının da güncelleneceği aktarıldı. İstisnaya konu edilebilecek kazanç tutarının gelir vergisi tarifesinin ikinci dilimi olarak belirlenmesi halinde 2023 yılında bu istisnanın vergisel maliyetinin 1,1 milyar lira olacağı ve düzenlemenin ilave 500 milyon lira maliyetinin olabileceği aktarıldı.

Kaynak: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.