Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

52 Maddelik Torba Yasa Komisyonda Kabul Edildi

52 maddeden oluşan torba yasa, komisyon tarafından kabul edildi. Torba yasa, KYK borçları, icra borçları ve diğer konuları içeriyor. İşte detaylar;
52 Maddelik Torba Yasa Komisyonda Kabul Edildi
HABER GİRİŞ

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, ekonomik düzenlemeleri içeren 52 maddelik torba yasa teklifi komisyon tarafından kabul edildi. Teklif, maske cezalarını, KYK kredi faizlerini, icra borçlarını, yemek paralarını kapsadı. İşverenlerin çalışanlarına yemek paralarını nakit ödemeleri halinde vergiden istisna olması da maddelerin arasındaydı.

Teklifte, 200 bin dosyayı kapsayan kısa çalışma ödeneğindeki itilaflı dosyalara ait borçların silinmesi, ihracatçıya çifte pasaport, 2 bin TL’ye kadar olan icra borçları gibi konular da yer aldı. Salgın döneminde maske takmayanlara verilen cezalar da silinecek.

Elektrik Piyasası Kanunu kapsamında yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı elektrik enerjisi üretim amacıyla, kurulu gücü azami 50 kilovata kadar elektrik enerjisinden ihtiyaç fazlasını son kaynak tedarik şirketlerine satanlar gelir vergisinden muaf olacak.

Günlük Yemek Bedeli

İş yerinde ve müştemilatında yemek verilmeyen durumlarda çalışılan günlere ait bir günlük yemek bedelinin 51 lirayı aşmayan kısmı istisna kapsamına dahil edilecek. Ödemenin tutarı aşması halinde aşan kısım ile bu amaçla sağlanan diğer menfaatler, ücret olarak vergilendirilecek.

Gelir Vergisi İstisnası

Yurt dışında yapılan inşaat, onarım, montaj gibi teknik hizmetlerde faaliyet gösteren hizmet erbabına, fiilen yurt dışındaki çalışmaları karşılığı işverenin yurt dışı kazançlarından karşılanarak yapılan ücret ödemeleri gelir vergisinden istisna sayılacak.

GCM Yatırım Banner

Öğrenim Kredisi Borcu Faizsiz Ödenecek

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurt Hizmetleri Kanunu’nda düzenlenen değişik ile birlikte öğrenim kredisi alanlar, borçlarını aldıkları miktar kadar ödeyecek.

Mezun olan ya da herhangi bir nedenle öğretim kurumuyla ilişiği kesilenler, 2 yıl sonra başlamak üzere kredi aldığı kadar sürede ve aylık ödeme şeklinde borcunu ödeyebilecek.

Borçlu, borcunu erteleme talebinde bulunursa, borçlunun çalışmadığının SGK tarafından teyit edilmesi durumunda, ilk yıl herhangi ekstra ilave olmadan, sonraki yıllarda her yıl için verilen miktara yüzde 10 eklenerek kredi borcu hesaplanacak. Söz konusu yılda TÜFE’nin yüzde 10’dan az olması halinde TÜFE uygulanacak. Erteleme işlemi en fazla üç defa yapılabilecek.

Ödemenin askerlik dönemine denk gelmesi durumunda, borçlunun talebi üzerine herhangi bir ilave yapılmadan askerlik döneminin sonuna kadar kredi borcu ertelenebilecek.

Muhtaç ve Evde Bakım Yardımı Ödemeleri Geri Alınmayacak

Gerçeğe uygun olmayan sağlık raporu sunarak yapılan ödemeler hariç, kanun kapsamındaki kişilere bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihe kadar yersiz ödenen ve geri alınması gereken aylıklar ile bunlardan doğan cezalar ve faizler silinecek. Kapsama giren kişiler hakkında herhangi bir adli, icra işlem yapılmayacak.

Turizmi Teşvik Kanunu

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yapılan ücretsiz girişli günübirlik tesisler, münhasıran Bakanlık Döner Sermaye İşletmesi Merkez Müdürlüğü veya iştiraki şirketler tarafından işletebilecek. Üçüncü kişilere devredilemeyecek ve işlettirilemeyecek.

Kısa Çalışmaya Yönelik Düzenleme

İşsizlik Sigortası Kanunu’nda yapılan düzenleme ile birlikte Kovid-19 nedeniyle işverenlerin yaptıkları zorlayıcı sebep gerekçeli kısa çalışma başvurularının alınması, değerlendirilmesi ve ödenmesine ilişkin işlemler ile nakdi ücret desteği işlemleri hakkında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile İş ve İşçi Bulma Kurumu personeline herhangi bir sorumluluk yüklenmeyecek.

Gümrük Kanunu

Gümrük Kanunu’nda yapılan düzenleme ile geçici ithalat rejimi kapsamında kişisel kullanıma mahsus yabancı plakalı taşıtları Türkiye Gümrük Bölgesi’ne getiren hak sahipleri tarafından gümrük idaresine bilgi verilmeden taşıtsız yurt dışına çıkılması durumunda usulsüzlük cezası uygulanacak.

Bu değişiklikle taşıtın marka model ve yaşına göre değişmekle birlikte, orantısız şekilde yüksek olduğu değerlendirilen cezalarda indirime gidilecek.

Bireysel katılım yatırımcısı tam mükellef gerçek kişilerin, iktisap ettikleri tam mükellef anonim şirketlere ait iştirak hisselerini, en az 2 yıl elde tutmaları şartıyla Vergi Usul Kanunu’nun değerlemeye ait hükümlerine göre hesapladıkları hisselerin tutarlarının yüzde 75’ini yıllık beyannamelerine konu kazanç ve iratlarından hisselerin iktisap edildiği süreçte indirebileceklerine yönelik düzenleme, 31 Aralık 2027’ye uzatılacak.

Yıllık indirim tutarı ise 1 milyon liradan 2,5 milyon liraya çıkacak. Bu hüküm, 1 Ocak 2023 tarihinden itibaren elde edilen gelir veya kazançlara uygulanmak üzere yayımı tarihinde yürürlüğe girecek.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın