Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

5 Bin Liralık İkramiye için Çiftçiler Bunu Yapıyor!

Bu ay verilecek 5 bin liralık ikramiye büyük bir çıkmaz yarattı. Hükümetin promosyonda ayrımcılık kararına çiftçi emeklilerinden dikkat çeken bir çıkış geldi.
5 Bin Liralık İkramiye için Çiftçiler Bunu Yapıyor!
HABER GİRİŞ

Cumhuriyetin 100’üncü yıldönümüne özel olarak bu yıl bir defaya mahsus verilecek olan 5 bin liralık ikramiyede emekliler arasında ayrım yapılmasının yankıları sürüyor. Daha önceki açıklamasında çiftçi emeklilerinin ikramiyeden faydalanamamasına tepki göstererek, tarım sektöründe çalışanların büyük çoğunluğunun emekli olduğunu söyleyen Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar’dan dikkat çeken başka bir açıklama geldi.

TZOB Başkanı, hükümetin, çiftçileri 5 bin liralık ikramiyeden muaf tutma kararına tepki gösteren çiftçilerin ziraat odası kayıtlarını sildirmek istediklerini şöyle açıkladı:

“İnfial yaratan bu durum ve aşırı bilgi kirliliği yüzünden üretim yapan çiftçilerimiz Ziraat Odası kayıtlarını sildirmek istiyor.”

“Ziraat odalarımızın ve birliğimizin telefonları susmuyor” diyen Bayraktar, söz konusu ikramiyeden sonra gelebilecek promosyonlardan da muaf tutulma kaygısı taşıyanların sayısının arttığını belirtti.

Bayraktar, “Üreticilerimiz ‘ya biz üretimi bıraktık kaydımızı silin diyor ya da biz artık üretmek istemiyoruz kaydımızı silin’ diye talepte bulunuyorlar. Çiftçilerimiz yaşanan bu mağduriyetin önümüzdeki süreçte verilecek destekler veya ikramiyelere de engel teşkil edeceği endişesini yaşıyor” dedi.

GCM Yatırım Banner

1 Ekim Öncesi Kaydı Olmayanlar İkramiye Kapsamında

1 Ekim 2023 tarihinden önce kaydını sildiren çiftçi emeklilerinin 5 bin liralık ikramiyeden faydalanabildiğine atıf yapan Bayraktar, bu nedenle şu an kayıt sildirmenin faydasız olduğunu ifade etti.

TZOB Başkanı, “Tarım sektörünün emektarları olan çiftçilerimiz, Türkiye ortalamasının üçte biri oranında kişi başı gelir elde ediyor. Hükümetimizin bu miktarı da göz önüne alarak bu mağduriyeti gidermesini bekliyoruz” diye ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın