Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

300 Milyon TL Kâr Yazan Şirketten Temettü Açıklaması Geldi

Geçen yılın son ayında halka açılan ve sektöründeki hamleleriyle borsada yatırımcısının beklentisini yüksek tutan Mega Metal'den temettü kararı geldi.
300 Milyon TL Kâr Yazan Şirketten Temettü Açıklaması Geldi
HABER GİRİŞ

Bu yıl sözleşme ve yeni iş ilişkilerine hız veren ve Ocak ayında ABD’de yeni şirket kuracağını duyuran Mega Metal Sanayi ve Ticaret A.Ş., sektöründeki atılımlarını borsada paylarına yansıtmadı. Geçen yılın Aralık ayında borsaya açılan ve halka arz gelirleriyle sektöründe büyüme gösteren Mega Metal’in temettü kararı yatırımcısının beklentisini havada bıraktı.

Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden kâr payı dağıtım işlemlerine ilişkin bildirim paylaşan şirket, temettü ödemesine çıkmayacağı kararını duyurdu.

Şirket açıklamasında, 2023 yılının tamamına ilişkin hesap dönemine ait finansal tablolara göre şirketin net dönem kârının 300.121.994 TL olduğu söylendi.

Vergi Usul Kanunu gereğince ise hazırlanan mali tablolarda kârın 187.095.578 TL olduğu belirtilen açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Yatırım döneminde olan şirketin yatırımlarını ve nakit akışlarını optimize etmek amacıyla, kârın dağıtılmayarak şirket bünyesinde tutulması, 2023 yılında ait net dönem karının dağıtılmayarak olağanüstü yedek akçe olarak ayrılmasına ve bu hususun genel kurulun onayına sunulmasına, yönetim kurulu oy birliği ile karar verilmiştir.”

GCM Yatırım Banner
Mega Metal Hisse 5 Mart 2024
Kaynak: Paratic Piyasalar

7-8 Aralık 2023 tarihlerinde talep toplama işlemleri gerçekleşen ve toplam halka arz büyüklüğü 1.775.825.000 TL olan şirketin MEGMT kodlu hisseleri 15 Aralık 2023 günü işleme başlamış ancak Borsa İstanbul’un düşüş sarmalından nasibini alarak tavan serisine giriş yapamamıştı.

28,30 TL’den işleme başlayan hisseler en yüksek 69,6 TL seviyesini gördü. Son günlerde kırmızı mumlardan ayrılamayan MEGMT, haftalık yüzde 18’in üzerinde düştü. Bugün de düşüşte olan MEGMT, yüzde 5’e giden düşüşüyle TSİ 16,44 itibarıyla 51,2 TL’den kayda geçti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.