Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

3. ABD-Türkiye Stratejik Mekanizma Diyaloğu Yapıldı

ABD Dışişleri Bakanlığı, Türkiye ile ABD arasında yapılan stratejik görüşmelerin üçüncü turuna ait detayları açıklayan bir metin yayımladı.
3. ABD-Türkiye Stratejik Mekanizma Diyaloğu Yapıldı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, ABD-Türkiye Stratejik Mekanizma Diyaloğu’nun üçüncü toplantısının 15 Eylül 2022’de Washington’da gerçekleştirildiği bildirildi. Toplantıya başkanlık yapan isimler Türkiye Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal ile ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Wendy Sherman oldu.

Üçüncü tur görüşmelerin detayları paylaşılan açıklamada, daha önce gündeme getirilen kararlı ortaklıkların sürdürülmesi üzerinde duruldu. Ortaklar ve NATO Müttefikleri olarak güçlü işbirliklerinin yeniden teyit edildiği, stratejik konularda ve ikili işbirliklerinde önemli istişarelerin yapıldığı söylendi.

İlki Mayıs ayında yapılan toplantının dün gerçekleşen turunda, her iki ülkenin temellerini oluşturan ekonomik, güvenlik ve kültürel bağların gözden geçirildiği, barış ve istikrarı teşvik etme ve kalıcı ABD-Türkiye savunma ortaklığını daha da güçlendirme adına verilen taahhütlerin tekrarlandığı dile getirildi.

Ukrayna’ya Destek ve Tahıl Koridoru Görüşmesi

Toplantıda Temmuz ayında Birleşmiş Milletler (BM) ve Türkiye’nin aracılığıyla Ukrayna tahılının güvenli bir şekilde ihracatının yapılmasını sağlayan tahıl koridoru anlaşmasına da değinildi.

ABD’nin Türkiye’nin bu konuda gösterdiği tutumu memnuniyetle karşıladığı ifade edildi. Her iki ülkenin de küresel halk sağlığı, gıda ve enerji güvenliğini desteklemek için birlikte durduğunun altı çizildi.

GCM Yatırım Banner

Bunun yanında enerji arzı, erişim, verimlilik ve bağımsızlığı teşvik etmek için karşılıklı çabalar bir kez daha teyit edildi.

Terörizmle mücadeleye vurgu yapılan açıklamada, Ukrayna’nın egemenliğine ve toprak bütünlüğüne sarsılmaz desteklerinin devam edeceği belirtildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.